reklama

Německá kancléřka Angela Merkelová při příchodu před novináři stručně poznamenala, že prezidenti a premiéři dnes k práci přistoupí "s novou kreativitou". Upozornila také, že při takto složitých jednáních jsou k úspěchu potřeba ústupky všech stran.

"Jsem si jistý, že dosáhneme průlomu," řekl lucemburský premiér Xavier Bettel. Zároveň zdůraznil, že je nutné, aby šéfové států a vlád evropské osmadvacítky dosáhli co největší shody. Naději, že se dnes dosáhne většinové shody, vyjádřil také nizozemský premiér Mark Rutte, který v uplynulých dnech podporoval svého krajana Franse Timmermanse. Proti němu se ovšem důrazně staví země visegrádské čtyřky či Itálie.

Podle španělského premiéra Sáncheze je ale nepřijatelné, aby členské země Evropské unie odmítaly do čela Evropské komise jmenovat někoho, kdo brání unijní smlouvy a evropské hodnoty. Socialisté podle Sáncheze nadále trvají na tom, aby se nástupcem Jeana-Claudea Junckera stal Timmermans.

Optimismus některých předsedů vlád dnes mírnil polský premiér Mateusz Morawiecki. Podle něj se nemusí dosáhnout průlomu, očekává nicméně pokrok. "Nebudou to jednoduché rozhovory, ale věřím, že dnes uděláme významný pokrok," řekl podle agentury Reuters.

Loading...

2 komentáře (Poslední 02.07. 16:20) Napište svůj názor

reklama