Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Němcova vražda se nestala kvůli náboženství, ale finanční odměně

Boris Němcov, kritik prezidenta Putina
Boris Němcov, kritik prezidenta Putina
Foto: Reprofoto ABCNews

Moskva - Kolem loňské vraždy ruského opozičního politika Borise Němcova je stále mnoho nejasností. Pokud jde o motiv, podle vyšetřovatelů nešlo o náboženskou nesnášenlivost, ale o touhu po finanční odměně za vykonaný zločin.

Po inspirátorovi vražedného útoku policie stále pátrá. Vysoká policejní místa označila za bezprostřední vykonavatele vraždy pět Čečenců. Ti při výslechu tvrdili, že zabití opozičního politika bylo odvetou za podporu, kterou Němcov vyjádřil francouzskému satirickému časopisu Charlie Hebdo. Jeho redakci v lednu 2015 vystříleli teroristé.

Podle mluvčího ruských vyšetřovatelů Vladimira Markina se ale vražedný útok na Němcova připravoval už od září 2014. "Vražda byla prokazatelně spáchána se zištným cílem, tedy kvůli slíbené odměně ve výši nejméně 15 milionů rublů (5,5 milionu korun)," citovala Markina agentura Interfax.

Mluvčí vyšetřovatelů potvrdil, že za objednatele zločinu považuje policie bývalého bojovníka čečenského bezpečnostního praporu Ruslana Muchudinova, který se ukrývá v zahraničí.

Advokáti pozůstalých jsou přesvědčeni, že likvidace Borise Němcova byla dílem osob z nejbližšího okolí čečenského vládce a oblíbence Kremlu Ramzana Kadyrova.

Témata:  Boris Němcov Rusko

Související

Aktuálně se děje

15:10

14:28

Velikonoční pondělí v ohrožení: VAROVÁNÍ před silnými bouřkami s možnou supercelou

Meteorologové varují: část Česka může na Velikonoční pondělí zasáhnout nebezpečné bouřkové pásmo. Podle aktuální výstrahy ČHMÚ nelze vyloučit vznik supercely – výjimečně silné bouře s rotujícím jádrem. Výraznější bouřková aktivita se očekává zejména na Vysočině a jihozápadě Moravy. Neděle přitom ještě přinese klidné a převážně slunečné počasí.

Zdroj: Adam Skála

Další zprávy

Papež František

Truchlí nejen věřící. Smrt papeže Františka je rána pro boj s extrémním počasím

Úmrtí papeže Františka je nejen ztráta pro katolickou církev, ale také pro celosvětové ekologické a sociální hnutí. Tento argentinský jezuita a první papež z Latinské Ameriky se totiž stal klíčovou postavou boje za klimatickou spravedlnost. Jeho vliv na globální debatu o ochraně životního prostředí byl natolik výrazný, že ho jako hlavního inspirátora označuje většina nábožensky motivovaných klimatických aktivistů.