Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Špidla prozradil podrobnosti ohledně diskuze o migraci s Německem

Vladimír Špidla /ČSSD/
Vladimír Špidla /ČSSD/
Foto: Lukáš Henzl, EuroZprávy.cz

Berlín - Diskuze Prahy a Berlína o migraci byla dříve velmi nervózní a často také mimoběžná, je přesvědčen šéfporadce českého premiéra Vladimír Špidla.

Situaci podle něj pomohla zlepšit loňská dohoda o strategickém dialogu mezi Českem a Německem a také vytvoření pracovní skupiny pro migraci. Ta dnes jednala v Berlíně. Česko-německé vztahy loni podle některých diplomatů a pozorovatelů výrazně pošramotily rozdílné názory na řešení migrace.

Špidla je sice přesvědčen, že se česko-německé vztahy od podepsání společné deklarace v roce 1997 zlepšují, loni podle něj ale procházely jistým zpomalením. To změnil strategický dialog obou zemí, který umožňuje diskuzi bez jakýchkoli vzrušených emocí, je přesvědčen.

"Prostě je zaměřená na problémy, na vyjasnění stanovisek a to předtím nebylo, předtím ta diskuze byla velmi nervózní a často jakoby mimoběžná," řekl ČTK Špidla. Dnes vzájemnou debatu vnímá jako věcnou, racionálnější a pragmatičtější.

Neshody loni přinesly zejména velmi odlišné názory na migraci. Zatímco Praha odmítala a stále odmítá povinné kvóty pro přerozdělování uprchlíků, Berlín je podporuje. A napětí, které do česko-německých vztahů přinesl příliv běženců do Evropy, bylo vidět i na vyjádřeních předních politiků.

Témata:  Vladimír Špidla uprchlíci Německo

Související

Aktuálně se děje

9. května 2025 12:38

Trump má radost, že papežem je Američan. Už počítá se setkáním

Nové hlavě římskokatolické církve již pogratuloval nejmocnější muž světa. Americký prezident Donald Trump ocenil, že se papežem stal poprvé v historii rodilý Američan. Blahopřání do Vatikánu míří i z České republiky. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy

K Zemi se řítí půltunový sovětský kolos. Může dopadnout do Česka

K Zemi se řítí půltunový sovětský kolos. Může dopadnout do Česka

Kosmos 482, neúspěšná sovětská sonda, která měla v roce 1972 zamířit k Venuši, by mohla v sobotu 10. května po více než půlstoletí stráveném na oběžné dráze Země nekontrolovaně vstoupit do atmosféry a dopadnout zpět na povrch planety. Podle výpočtů evropského centra pro sledování objektů na oběžné dráze (EU SST) existuje malé riziko, že zbytky sondy dopadnou na pevninu – včetně střední Evropy a Česka. Pravděpodobnější však je, že skončí v některém z oceánů.