Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Nejbezpečnější silnice Evropy: Nejlépe se jezdí v Norsku, jak je na tom Česko?

Silnice
Silnice
Foto: Pixabay

Oslo - Evropská rada pro bezpečnost v dopravě (ETSC) vydala studii, jak bezpečné jsou silnice v jednotlivých evropských státech. V loňském roce na silnicích v evropských státech zemřelo 26 tisíc lidí. Poprvé od roku 2001 počet mrtvých na silnicích stoupl.

ETSC porovnávala 28 států Evropské unie, Srbsko, Norsko, Izrael a Švýcarsko. V jednom z hlavních kritérií, v počtu obětí dopravních nehod v přepočtu na počet obyvatel, se Česká republika umístila až na 25. místě z 32 porovnávaných států. V loňském roce zemřelo na českých silnicích 738 lidí.

Vůbec nejbezpečnější silnice jsou podle ETSC v Norsku. Tam v roce 2015 při dopravních nehodách zemřelo 117 lidí. Což znamená, že na každý milion obyvatel připadá 23 obětí dopravních nehod. To v Česku zemřelo při nehodách v přepočtu na milion obyvatel 70 občanů.

Po Norsku mají nejbezpečnější silnice na Maltě, ve Švédsku a ve Velké Británii. Že mají tyto země bezpečné silnice, dokládá také další ukazatel, který ETSC sledovala. Počet obětí dopravních nehod rada porovnala s tím, kolik kilometrů řidiči v dané zemi najedou. Ve Švédsku připadají na miliardu najetých kilometrů tři mrtví. Ve Velké Británii, v Norsku, v Dánsku, ve Švýcarsku a v Irsku pak na miliardu najetých kilometrů připadají čtyři mrtví. Pro Českou republiku nebyl údaj o ujetých kilometrech k dispozici.

Naopak největší nebezpečí hrozí řidičům na silnicích v Lotyšsku, Rumunsku a v Bulharsku. Tam na milion obyvatel připadá téměř 100 obětí dopravních nehod. Přehled zde.

Evropská rada pro bezpečnost v dopravě si klade za cíl snížit počet obětí dopravních nehod do roku 2020 o 29 procent. V rozmezí let 2010 až 2015 se tento cíl ale podařilo naplnit pouze pětici zemí - Norsku, Řecku, Portugalsku, Španělsku a Dánsku.

Místo plánovaných 29 % klesla úmrtnost při dopravních nehodách v zemích Evropské unie v průměru jen o 17 %. Přesto ve srovnání s rokem 2010 měly vloni dopravní nehody o 5 280 obětí méně.

Klesající trend se ale vloni poprvé zastavil a naopak, ve srovnání s rokem 2014 obětí dopravních nehod přibylo. ETSC si to vysvětluje úbytkem policejních kontrol. Řidiči se podle ETSC přestali policistů bát a jezdí zase více bezohledně.

"Omezení policejních kontrol přináší dvojí riziko. Podaří se chytnout méně nebezpečných řidičů a míra obav z toho, že vás chytnou, také poklesne. Ačkoliv jsou v evropských zemích tlaky na změny policejních rozpočtů, nedává smysl šetřit na bezpečnosti na silnicích. Každoročně na našich silnicích zemře pořád 26 tisíc lidí a bez další akce se to číslo samo nesníží," varuje výkonný ředitel ETSC Antonio Avenoso.

Témata:  silnice dopravní nehody

Související

Aktuálně se děje

10:00

Putin varuje před třetí světovou. Útokem hrozí i dalším zemím

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy