Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Skotská premiérka chce jednat s EU o ochraně skotských zájmů

Skotská vlajka
Skotská vlajka
Foto: Pixabay

Londýn - Británie, od níž se Skotsko před dvěma lety rozhodlo neodtrhnout, už po brexitu neexistuje. V pořadu stanice BBC to uvedla skotská premiérka Nicola Sturgeonová.

Prohlásila také, že jejím úkolem nyní bude udělat vše pro ochranu skotských zájmů a v jednáních s Evropskou unií se pokusit zabránit tomu, aby bylo Skotsko proti vůli svých občanů vyřazeno z evropského bloku.

"Mým úkolem jako premiérky nyní bude pracovat na co nejlepší ochraně skotských zájmů a na tom, jak zabránit tomu, abychom byli proti naší vůli vyřazeni z EU se všemi ničivými a bolestnými dopady, které to budou provázet," řekla Sturgeonová v televizním diskusním pořadu Andrewa Marra.

Britové ve čtvrtečním referendu rozhodli o tom, že chtějí vystoupit z Evropské unie. Ačkoli celkově se pro brexit vyslovilo 52 procent voličů, ve Skotsku naopak 62 procent lidí hlasovalo pro setrvání v unii.

Sturgeonová poté prohlásila, že i vzhledem k těmto výsledkům bude Skotsko usilovat o vypsání druhého referenda o nezávislosti.

Témata:  Nicola Sturgeonová Skotsko Brexit

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.