Praha – Německá kancléřka Angela Merkelová a především její strana CDU ve volbách ve spolkových zemích utrpěla ztráty. Podle politologa a zakladatele Institutu 2080 Petra Robejška volby výrazně ovlivnila migrační politika Merkelové. Situace v Německu podle něj není v tomto směru úplně normální.
Lokální politika podle něj ovlivnila volby jen z asi jedné desetiny,. „Normálně by to mělo být právě naopak, ale situace v Německu není normální," podotkl v pořadu Dvacet minut na Radiožurnálu. V některých spolkových zemích podle něj vyhráli spíše charismatičtí vůdci, poukázal na příklad na Bádensko-Württenbersko a vítězství zelených, kteří podporují migrační politiku kancléřky.
Merkelová však i po volbách trvá na tom, že její kurz v uprchlické otázce je správný. „Já za tím vidím častý fenomén, který se stává politikům, kteří příliš dlouho vládnou. A sice že podlehnout představě, že to, co jim říká jejich okolí o nich samotných, je také pravda. To znamená, že jejich okolí samozřejmě přitakává, podporuje, posiluje, pomáhá, ale to je jenom jejich okolí," myslí si Robejšek a dodává, že okolní svět je samozřejmě úplně jiný. Jde prý o jakousi psychologickou situaci.
Podobný fenomén podle něj Češi dobře znají. „Známe to z Československa, z České republiky, všichni byli vlastně v rezistenci proti komunistům poté, co komunisti ztratili moc a něco podobného, i když samozřejmě jsem dalek toho srovnávat Merkelovou s komunisty, ale něco podobného se odehrává i uvnitř CDU. Nikdo nemá zájem ohrozit svojí pozici, žádný člen strany, zvláště na těch vyšších pozicích, takže nebude dělat něco, co je příliš radikální dříve, než uvidí, že předsedkyně je již tak slabá, že mu nemůže uškodit," tvrdí politolog.
Merkelová podle něj ještě není v takové fázi, přesto ale markantně zeslábla – a to nejen na domácí scéně, ale i v Evropě a jinde v zahraničí. Celý její problém by mohl vyeskalovat třeba v případě, že Merkelová neprosadí celoevropské řešení migrační krize. „Přesně, to může být jeden z těch momentů. Já si myslím, že ten by nestačil, asi rozhodující by bylo, i když to nedej bůh nikomu nepřeju a sobě také ne, aby došlo k nějakému atentátu v Německu. V tu chvíli by bylo asi dohráno," myslí si Robejšek.
Pravděpodobnější prý ale bude, že se její pozice prostě „opotřebuje" a dojde k vnitřnímu odporu v CDU, který skončí nuceným odstoupením kancléřky.
Témata: Angela Merkelová, Petr Robejšek, Německo
Související
16. července 2024 16:17
25. listopadu 2022 8:53
13. října 2022 17:25
10. října 2022 16:50
4. října 2022 14:36