Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Šestiletá krize mezi Tureckem a Izraelem je u konce? Státy se dohodly

Turecko
Turecko
Foto: Pixabay

Ankara - Šest let trvající krize vztahů mezi Tureckem a Iraelem dnešním dnes skončila. Napětí mezi Ankarou a Jeruzalémem způsobil zásah izraelské armády proti turecké flotile pro Gazu v roce 2010. Zemřelo při něm tehdy deset tureckých občanů.

Turecký premiér Binali Yildirim prohlásil, že dohoda o obnovení vztahů zahrnuje i palestinské Pásmo Gazy. Turecko podle premiéra pošle ještě tento týden do izraelského Ašdodu první loď s 10.000 tunami humanitární pomoci pro Pásmo Gazy.

Velvyslanci obou zemí se vrátí do Ankary a Tel Avivu a Izrael poskytne 20 milionů dolarů (492 milionů korun) na zaplacení odškodného rodinám obětí izraelského zásahu proti flotile.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v Římě řekl, že Turecko se v dohodě zavázalo, že zabrání přípravě teroristických aktivit proti Izraeli ze svého území. Turecko původně chtělo také vyjednat zrušení izraelské blokády Pásma Gazy, ale Netanjahu k tomu řekl, že ta bude zachována.

Netanjahu přijel do Říma jednat s americkým ministrem zahraničí Johnem Kerrym a informoval ho i o jednání s Ankarou. Dohodu prezentoval jako krok, který bude mít "ohromný dopad" na izraelské hospodářství.

Turecko v neděli také ujistilo Izrael, že pomůže jako prostředník vyjednat s palestinským Hamasem propuštění dvou Izraelců pohřešovaných v Pásmu Gazy od války v roce 2014. Netanjahu podle médií telefonoval rodinám obou zajatých Izraelců a oznámil jim postoj Turecka. "Vyžádali jsme si a dostali jsme dopis, v němž turecký prezident Recep Tayyip Erdogan pověřuje tureckou tajnou službu, aby vyřešila záležitost dvou izraelských vězňů a pohřešovaných v Gaze," sdělil listu Haarec izraelský představitel.

Izraelsko-turecké vztahy ovlivnila role Turecka ve flotile vyslané do Pásma Gazy. Izrael proti tomuto palestinskému území začal v roce 2007 uplatňovat blokádu, když se tam Izraeli nepřátelský Hamas ujal po vítězství ve volbách v roce 2006 vlády.

Mnoho zemí blokádu kritizuje jako nespravedlivý kolektivní trest. Roku 2010 byla z Turecka vypravena flotila s pomocí občanům Pásma Gazy, která se chystala prolomit námořní blokádu. Izrael proti lodím poslal 31. května komando, které mělo donutit kapitány změnit kurz a plout do izraelského přístavu Ašdod, místo do Gazy. Na největší z lodí Mavi Marmara ale vojáci narazili na odpor a incident skončil krveprolitím. Zemřelo deset Turků, z nichž jeden měl také americké občanství.

Témata:  Turecko Izrael Gaza

Související

Aktuálně se děje

22. listopadu 2024 12:55

Kolik to stálo? Král Karel III. a dvě miliardy utracené po smrti Alžběty II.

Když v září 2022 zemřela všemi milovaná královna Alžběta II., tak v Británii nezavládlo bezvládí. Trůnu se ujal její syn Charles pod panovnickým jménem Karel III. Na oficiální korunovaci si však musel počkat až do května 2023. Stejně jako si britští daňoví poplatníci museli do těchto dní počkat na účet za korunovaci. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy