Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Jednota Británie má přednost před brexitem, řekla Mayová ve Skotsku

Theresa Mayová autor: DFID
Theresa Mayová autor: DFID
Foto: Wikimedia Commons

Londýn - Britská vláda nepožádá o aktivaci článku 50 lisabonské smlouvy, dokud se na společném postupu neshodne celé Spojené království.

"Jsem ochotná naslouchat různým možnostem a první ministryni (Sturgeonové) jsem dnes jasně řekla, že chci, aby se skotská vláda plně zapojila do naší diskuse," uvedla dnes britská premiérka Theresa Mayová po setkání se skotskou první ministryní Nicolou Sturgeonovou.

Zdroj: YouTube

O spuštění článku 50 lisabonské smlouvy, po jehož aktivaci budou následovat nejméně dvouletá jednání o odchodu Británie z EU, Londýn nepožádá, "dokud si nebudu jistá, že máme postup společný pro celé Spojené království a (společný) cíl jednání", řekla Mayová.

Pokud Skotové budou chtít další referendum o samostatnosti skutečně vypsat, nebylo by správné, aby se ho londýnská vláda pokusila zablokovat, uvedla dnes po jednání Sturgeonová. "Myslím, že by pro jakéhokoli premiéra bylo nemyslitelné, aby stál v cestě referendu, pokud by pro něj skotský parlament hlasoval," řekla.

Témata:  Nicola Sturgeonová Velká Británie Theresa Mayová

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.