Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Turecká armáda má hned po USA největší armádu v NATO. Přehled ozbrojených sil

Turecká armáda (Turkish Army)
Turecká armáda (Turkish Army)
Foto: tsk.tr

Ankara - Turecké vojsko je početně v rámci NATO druhé nejsilnější, hned po americké armádě. V aktivní službě má 510 600 vojáků. Pokud jde o výzbroj, v některých oblastech je turecká armáda zastaralá. Nicméně modernizace probíhá. Vojenské puče nejsou v Turecku až tak výjimečné. Armáda je tradičním strážcem sekularizace země.

Turecké ozbrojené síly mají podle letošní zprávy londýnského Mezinárodního ústavu pro strategická studia (IISS) 402.000 mužů v pozemních silách (77.000 profesionálních vojáků a 325.000 odvedenců), zhruba 48.600 příslušníků vojenského námořnictva (14.100 a 34.500) a 60.100 ve vzdušných silách (28.600 a 31.500).

K této kapacitě je možné dodat přes 102.200 příslušníků polovojenských sil Národní gardy (údaj z roku 2015). Navíc má Turecko v uvedených třech armádních složkách k dispozici 378.700 záložníků.

Po stálém snižování se početní stavy armády, která v roce 1985 dosahovala více než 800.000 mužů v činné službě, v posledních letech stabilizovaly.

Armáda tohoto klíčového člena NATO, který má 80 milionů obyvatel, už provedla třikrát státní převrat (v letech 1960, 1971 a 1980). V roce 1997 pak přinutila nenásilnou cestou k odstoupení vládu orientovanou na islamizaci země.

Zdroj: YouTube

Část tureckého vojenského arzenálu sice experti označují za zastaralou, podle poradenského a analytického střediska IHS Jane's Terrorism and Insurgency Center se ale situace v tomto ohledu od začátku 90. let minulého století výrazně zlepšila.

Podle IISS má turecké vojenské letectvo k dispozici 364 bojových letounů, valnou většinou jsou to stíhačky Falcon F-16 a zastaralé letouny F-4 Phantom.

Pokud jde o námořnictvo, disponuje Turecko podle expertů dobrým bojovým potenciálem pro podvodní a hladinové operace. Může do nich nasadit 13 ponorek, 18 fregat a šest korvet.

Témata:  Turecká armáda Turecko vojenský převrat v Turecku

Související

Aktuálně se děje

14. května 2025 9:55

Jiří Bartoška (†78): Tajemství poslední velké investice

Jiří Bartoška si uměl užívat života, což bylo každý rok asi nejvíce patrné na karlovarském filmovém festivalu. Jeho dlouholetý prezident si rok před svou smrtí, která nastala ve čtvrtek 8. května, pořídil za pořádný balík nemovitost v úplně jiném kraji, kde byste lázeňské město hledali marně. 

Zdroj: Dan Šrámek

Další zprávy

Vladimir Putin

Komentář

Putin se Zelenského bojí. Ukrajinský lídr zosobňuje vše, co ho děsí

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj minulý týden veřejně vyzval ruského diktátora Vladimira Putina, aby se ve čtvrtek osobně dostavil na jednání do Istanbulu. Reagoval tak na předchozí (a zjevně neupřímný) návrh Moskvy o možném setkání v Turecku. Co však Kreml zřejmě neočekával, bylo, že se Zelenskyj rozhodne obrátit jejich hru proti nim a přenést odpovědnost za (ne)účast přímo na Putina. Tím Zelenskyj zasadil ruskému režimu strategický úder, na nějž nebyl připraven.