Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Turecko čeka krušná budoucnost. Islámský stát, uprchlíci, Rusko, varuje politolog

Turecká policie
Turecká policie
Foto: egm.gov.tr

Vojenský puč proti zvolené vládě typicky rozpoutá záplavu analýz budoucího směřování země po narušení demokratických pravidel. Stejné následky ale může mít i neúspěšný převrat. Nepovedený pokus části turecké armády svrhnout prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana bude mít dalekosáhlé důsledky pro turecké zahraniční vztahy a regionální roli, míní politolog Sinan Ülgen. Expert na mezinárodní politiku z istanbulského Centra pro ekonomická a zahraničněpolitická studia v komentáři pro server Al Džazíra tvrdí, že především vztah Turecka se Spojenými státy projde závažnými turbulencemi.

Napojení Gülena

Pokus o puč zahajuje novou a komplikovanou fázi turecko-amerických vztahů, jelikož turecké úřady s akcí spojují Fethullaha Gülena, islámského kazatele žijícího od roku 1999 nedaleko Filadelfie, jehož klíčová skupina stoupenců se však nachází v Turecku, vysvětluje Ülgen. Připomíná, že Gülen byl dříve obviněn z vytváření "paralelní státní struktury", především v policii, justici a armádě, přičemž turecké úřady naposledy označily Gülenovo hnutí za teroristickou organizaci, čímž daly neúspěšnému puči nový význam.

"Navzdory rostoucím důkazům ohledně Gülena a jeho stoupenců je dojem v Ankaře takový, že USA dosud odmítaly zasáhnout proti aktivitám jeho sítě, která zahrnuje spektrum škol a mnoho občanských organizací," konstatuje expert. Dodává, že tato síť umožňuje Gülenovu hnutí pořádat nezanedbatelné veřejné sbírky, z nichž jsou podle tureckých úřadů financovány zločinné operace jeho odnoží v Turecku.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Ve výsledku se tak další pobyt Gülena v Pensylvánii stal nejen spornou otázkou v bilaterálních turecko-amerických vztazích, ale také významným zdrojem rostoucího antiamerikanismu v Turecku, myslí si odborník.

Potřeba více spolupracovat

Neúspěšný puč podle politologa uvedené trendy prohloubí. Domnívá se, že v nadcházejícím období se USA dostanou pod značný tlak, aby přehodnotily svůj benevolentní přístup vůči Gülenovi. "Turecká strana již dal najevo, že vznese formální žádost o Gülenovo vydání," pokračuje Ülgen. Konstatuje, že puč tedy přináší naléhavou potřebu, aby dva spojenci z NATO tento důležitý spor vyřešili, jelikož selhání za současných měnících se podmínek by oslabil možnost spolupráce v mnoha oblastech.

Efektivita boje proti Islámskému státu (IS), která silně závisí na náletech podnikaných ze základny Incirlik v jižním Turecku, by byla bezpochyby ohrožena, varuje expert. Doplňuje, že ze širšího hlediska by roztržka v tomto klíčovém bilaterálním vztahu oslabila soudržnost NATO ohledně politiky vůči Rusku a Turecko by se zřejmě pokusilo jít mimo její konfrontační rámec nastavený na posledním summitu aliance ve Varšavě.                   

"Důsledky neúspěšného puče zřejmě také ovlivní turecké vztahy s Evropou," soudí politolog. Poukazuje, že v březnu Turecko s  Evropskou unií uzavřely ambiciózní soubor dohod a opatření s cílem usměrnit příliv běženců do Evropy. Ačkoliv dohoda představuje jasný úspěch, zůstává politicky křehká, varuje Ülgen. Doplňuje, že největší cenu měl pro Turecko příslib EU uvolnit vízovou povinnost pro turecké občany cestující do schengenského prostoru. Původně se o této otázce mělo rozhodnout v červnu, ale s ohledem na turecké odmítnutí vypořádat se s několika zbývajícími podmínkami, bylo odloženo na říjen, uvádí odborník.

Hrozí diplomatická krize

V centru této slepé diplomatické uličky leží požadavek EU, aby Turecko změnilo svou protiteroristickou legislativu tak, aby více reflektovala normy nastavené Evropským soudem pro lidská práva, vysvětluje politolog. Míní, že cílem je omezit aplikaci příslušného zákona na skutečné teroristické činy a zabránit jeho zneužití k omezování svobody projevu.

"Avšak atmosféra po puči omezí ochotu (turecké) vlády upravit turecké protiteroristický rámec," předvídá expert. Soudí, že výsledkem bude zřejmě diplomatická krize, která vypukne nejpozději v říjnu, jelikož Turecko obviní EU, že odmítla dostát svým závazkům. Celá dohoda o uprchlících, v rámci která Turecko nadále hostí více než 2,8 milionu syrských uprchlíků, tak může být ohrožena a může mít dopad na příliv žadatelů o azyl, varuje Ülgen.  

V neposlední řadě odborník očekává, že zmařený puč bude mít dopad na tureckou schopnost přispívat k bezpečnosti regionu. Turecká armáda nyní projde bolestivým procesem čistky od Gülenových stoupenců a její morálka a soudržnost bude nevyhnutelně ovlivněna v době, kdy ozbrojené síly hrají zásadní roli v turecké snaze bojovat s kurdskými separatisty a teroristy z IS a kdy Turecko posiluje ostrahu své hranice, aby pomohlo omezit přílivu zahraničních džihádistů na syrská území ovládaná IS, konstatuje politolog.    

"Oslabená důvěra po pokusu o převrat puči zproblematizuje především vzájemnou spolupráci mezi armádou, policií a zpravodajskými službami," obává se Ülgen. Deklaruje, že podobně jako úspěšné převraty i neúspěšné puče mají velký vliv na zahraniční a bezpečnostní politiku země. Zmařený puč v Turecku tak již zvýšil pravděpodobnost, že Ankara brzy dosáhne kritického milníku ve svých vztazích s USA a EU, uzavírá expert.   

Témata:  Turecko USA EU

Aktuálně se děje

15. dubna 2025 10:08

Nejtěžší chvíle jsou tady. Jak na tom aktuálně je Dáda Patrasová?

Česko bude v úterý zpovzdálí sledovat poslední rozloučení s Aničkou Slováčkovou. Velká pozornost je dnes upřena na Felixe Slováčka a Dádu Patrasovou. Zejména pro slavné manžele bude dnešní den nesmírně složitý.

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Donald Trump

Komentář

Kdyby Trump měl svědomí, druhý den po inauguraci stojí na Majdanu a čelí realitě ruské agrese

Donald Trump si svou politiku buduje na teatrálních prohlášeních a okázalých gestech. To by samo o sobě nemuselo být fatální, kdyby za těmito kroky stála fakta, a ne dezinterpretace nebo naprosté nesmysly. Jenže právě ty často tvoří základ jeho rozhodování – jako když nyní odmítl prodat Ukrajině systémy Patriot, protože podle něj za válku může Kyjev.