Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Rusko jde ruku v ruce s Tureckem? Hrozí nebezpečné spojenectví

Vladimir Putin, prezident Ruské federace
Vladimir Putin, prezident Ruské federace
Foto: kremlin.ru

Praha - Turecko a Rusko mezi sebou nemají dobré vztahy. Nenapomohl tomu ani incident z loňského listopadu, kdy turecká armáda nedaleko hranic se Sýrií sestřelila ruský bitevník Su-24. Po pokusu o puč se ale vše otáčí.

Komentátor Českého rozhlasu Libor Dvořák tvrdí, že po brexitu, který je vážnou ranou do těla Evropské unie, přišel nezdařený armádní puč v Turecku, a reakce tureckého prezidenta Erdogana na armádní revoltu naznačují, že ke značným komplikacím dojde i ve vztazích EU s Tureckem. To jde ale Rusku na ruku, jako každé oslabení evropské a severoatlantické jednoty.

"Ruský prezident byl vůbec první ze světových státníků, kteří se s Erdoganem spojili, aby vyjádřili soustrast s oběťmi násilností a přesvědčení, že o vedení jakékoli země musí rozhodovat vůle občanů, vyjádřená u volebních uren. Putin šel ovšem ještě dál a ve víkendovém telefonickém rozhovoru prohlásil, že „Rusko zásadně trvá na kategorické nepřípustnosti protiústavního jednání a násilí s politickými cíli"," připomněl komentátor.

Oba prezidenti se během telefonátu dohodli na co nejrychlejší osobní schůzce, která by se mohla uskutečnit už v prvním srpnovém týdnu, tedy ještě před summitem skupiny G20, který proběhne v Pekingu. 

"Když si uvědomíme, jak nesmiřitelné byly postoje obou stran po 24. listopadu loňského roku, kdy turecké F-16 sestřelily nad syrsko-tureckou hranicí ruský bitevník SU-24, nestačíme se takovým náhlým hekatombám dobré vůle divit, koneckonců i ve světle nedávné turecké omluvy-neomluvy za tento incident, již turecká strana pár hodin po jejím zveřejnění přinejmenším zpochybnila," podotkl komentátor.

Nyní se proto ptá: Proč tedy najednou tolik vstřícnosti, a to zřetelně z obou stran? Domnívá se, že kategorická nepřípustnost protiústavního jednání a násilí s politickými cíli, o níž v rozhovoru s Erdoganem mluvil Putin, bezesporu souvisí s přímo panickým strachem z případné barevné revoluce v Rusku, i když ta je v podmínkách skoro totálně zdecimované ruské opozice přísně vzato nemyslitelná. Erdoganova tvrdost v postupu proti více než 6 tisícům zatčených bude podle Dvořáka docela dobrým argumentem pro Putinovu preventivní tvrdost ve vztahu k lidem z opozice, kteří by si zřejmě taky přáli změnu poměrů ve své vlasti ve prospěch skutečné demokracie.

"Na a za druhé: Rusko je od jara 2014, tedy od začátku ukrajinského dobrodružství, ve skoro totální euroamerické izolaci. Pokud by Turecko například opravdu sáhlo po obnově trestu smrti, zrušeného v roce 2004, odstřihlo by si jakoukoli naději (pravda, i teď jen hypotetickou) na členství v EU. Turecko tedy rovněž stojí před hrozbou izolace a mezi oběma státy tak vzniká vztah, pro nějž má česká lidová moudrost jednu velmi trefnou charakteristiku: Vrána k vráně sedá, rovný rovného si hledá," upozornil komentátor.

Předmětem schůzky ale může být pouhé řešení evropských a blízkovýchodních záležitostí. Například poslanec za hnutí ANO Martin Komárek pro server EuroZprávy.cz uvedl, že důvod schůzky je podle něj jediný: "Sýrie".

Témata:  Vladimír Putin Rusko Turecko

Související

Aktuálně se děje

9:59

Felix Slováček ve společnosti. Přiznal probdělé noci u monitoru a strach, že ztratí rozum

Felix Slováček zaskočil Česko, když se již ve středu, tedy pouhé tři dny po smrti milované dcery Anny Slováčkové, objevil ve společnosti. Argumentům známého hudebníka by měl ale každý porozumět. 

Zdroj: Dan Šrámek

Další zprávy