Washington/Ankara - V Turecku se po nezdařeném puči rozjely čistky, teré zasáhla především armádu. Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg k tomu uvedl, že tento krok neohrozí vojenskou sílu Turecka, jehož armáda je v rámci alianci početně druhá nejsilnější.
Stoltenberg očekává, že reakce tureckého vedení na pokus o převrat bude "úměrná a odpovídající hodnotám NATO".
"Turecko má velkou a profesionální armádu. Jsem si jist, že zůstane věrným a silným spojencem NATO," prohlásil Stoltenberg. "Je to důležité pro nás všechny, protože Turecko sousedí se zónou nestability a násilí," dodal.
Po nevydařeném puči bylo v Turecku propuštěno nebo uvězněno kolem 60.000 vojáků, policistů, soudců, učitelů a státních zaměstnanců. Ve vězení je zhruba třetina ze 360 tureckých generálů v aktivní službě.
Z převratu naopak těží výrobci vlajek
"Od prvního dne po převratu se prodalo asi 1,5 milionu vlajek. V příštích dnech očekávám prodej dalších pěti milionů," odhadl Orkun Altier, majitel firmy Gozde Bayrak, která vlajky vyrábí. Dodal, že už ani jemu doma nezůstala žádná vlajka.
Výrobci vlajek v Turecku, které má zhruba 80 milionů obyvatel, očekávají v příštích dnech prodej až deseti milionů vlajek. Podle nich to bude největší poptávka po turecké vlajce od roku 2002, kdy turecká fotbalová reprezentace skončila třetí na mistrovství světa.
V nacionalistickém Turecku je národní vlajka s bílou hvězdou a půlměsícem na červeném pozadí vyvěšována často i v klidnějších dobách. Její poškození či jiné znevážení je zločin.
"Máme jich na skladě obvykle docela dost, ale už se všechny prodaly. Začali jsem vyrábět novou várku..," popsal situaci Selahattin Afsar, z firmy Karanfil Bayrak z města Bursa.
Témata: Turecko, Jens Stoltenberg, NATO (Severoatlantická aliance), Turecká armáda
Související
24. října 2024 15:12
23. října 2024 16:48
27. září 2024 12:03
19. září 2024 11:01
5. září 2024 14:30