Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Absirdní. Kreml se distancoval od tlaku na matku Navalného kvůli pohřbu

Rusko, Kreml
Rusko, Kreml
Foto: Pixabay

Kreml v pondělí označil za absurdní všechna tvrzení, že na matku ruského opozičního politika Alexeje Navalného údajně vyvíjel tlak, aby pohřeb jejího syna byl neveřejný.

"Kreml s tím nemá nic společného. Kreml samozřejmě nemůže vyvíjet nátlak. To jsou další absurdní vyjádření (Navalného) podporovatelů. Podle mě je téměř po všech (kolezích Navalného) vyhlášeno pátrání a téměř všichni jsou v zahraničí. Podle toho je třeba přistupovat k jejich vyjádřením," prohlásil mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov.

Na otázku, zda o vydání těla matce rozhodoval Putin, Peskov odpověděl záporně. Vysvětlil, že je to věc "určitých služeb a procesů, které probíhají v souladu s pravidly o stanovenými pro takové situace".

Ruské úřady daly minulý týden ultimátum matce zesnulého opozičního vůdce Alexeje Navalného: buď souhlasí s tajným pohřbem svého syna bez účasti veřejnosti, nebo bude Navalnyj pochován ve vězení, kde před týdnem zemřel za nejasných okolností. Uvedla to Navalného mluvčí Kira Jarmyšová, podle níž Ljudmila Navalná toto ultimátum odmítla.

"Vyšetřovatel před hodinou zavolal Alexejově matce a dal jí ultimátum. Buď v průběhu tří hodin souhlasí s tajným pohřbem bez veřejného rozloučení, nebo bude Alexej pohřben ve vězení," napsala Jarmyšová na sociální síti X.

Navalného matka odmítla jednat s vyšetřovateli, protože podle ní nemají pravomoc rozhodovat o tom, jak a kde má být její syn pochován. Požadovala, aby byl dodržen zákon, který stanovuje, že vyšetřovatelé musí tělo vydat během osmačtyřiceti hodin od určení příčin smrti.

Podle lékařských dokumentů, které podepsala, tento časový limit uplynul v sobotu. Navalná trvala na tom, aby jí úřady umožnily uspořádat pohřební obřad v souladu se zvyklostmi.

Ve čtvrtek uvedla Navalného matka, že jí konečně ukázali synovo tělo. Úřady však podle ní chtějí, aby ho pochovala tajně, bez obřadu, a vyhrožují jí, že pokud nebude souhlasit, může se s Navalného tělem něco přihodit.

Ždanov upřesnil, že úřady nabídly Navalného matce Ludmile možnost, že "pokud splní určité podmínky vyšetřovatelů", mohou Navalného tělo dopravit leteckým speciálem do Moskvy.

Témata:  Alexej Navalnyj Rusko

Aktuálně se děje

12. dubna 2024 10:51

Zdražuje čokoláda, cukr i káva. Počasí dělá z běžného zboží luxus pro bohaté

Ceny kakaa vytrvale stoupají a podle analytiků komodita má prostor pro prodloužení současného rekordního cyklu. Ale zatím nejsou na obzoru žádné známky výrazného snížení poptávky. Na konci března ceny kakaa na burze v New Yorku dosáhly historického maxima, když nakrátko překročily hranici 10.000 USD za tunu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy