Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Americký ministr Austin se nečekaně objevil na Ukrajině

Lloyd Austin
Lloyd Austin
Foto: U. S. Central Command

Americký ministr obrany Lloyd Austin neočekávaně dorazil do Kyjeva na druhou návštěvu od začátku ruské invaze loni v únoru. Jeho cílem je podporovat finanční a vojenskou pomoc pro Ukrajinu, i když americké zdroje čelí dalším globálním rizikům, jako je například konflikt mezi Izraelem a palestinským radikálním hnutím Hamás.

Austin, který přijel do ukrajinské metropole vlakem z Polska, plánuje setkání s významnými ukrajinskými činiteli. Během svého pobytu v Kyjevě oznámil, že přijel, aby "doručil důležitou zprávu - Spojené státy budou i nadále stát s Ukrajinou a jejím bojem za svobodu proti ruské agresi, a to jak teď, tak i do budoucna."

Tato návštěva je druhou cestou šéfa Pentagonu na Ukrajinu od ruské invaze loni 24. února. Současná návštěva ale probíhá za odlišných okolností než ta předchozí.

Naposledy byl v Kyjevě v dubnu 2022, kdy měla Ukrajina plnou podporu ze strany západního světa. Nyní je pozornost světového dění upřena na konflikt v Pásmu Gazy, což odvádí pozornost od situace ve východní Evropě.

Americký ministr obrany se však snaží potvrdit americký závazek vůči Ukrajině i přes změnu priorit. Konflikt v Pásmu Gazy a záležitosti na Blízkém východě, kterým Washington věnuje pozornost, zahrnuje posílání letadlových lodí, stíhaček a vojenských jednotek do této oblasti.

Zároveň Spojené státy podnikají kroky proti Íránem podporovaným milicím, které útočí na americké základny v Iráku a Sýrii.

Témata:  Lloyd Austin Ukrajina

Aktuálně se děje

29. dubna 2024 18:32

Ukrajinci zavraždění v Německu byli vojáci, prozradil Kyjev

Dva Ukrajinci, které měl v sobotu v německé spolkové zemi Bavorsko ubodat ruský občan, byli příslušníky ozbrojených sil. Kyjev to potvrdil podle ukrajinských médií, které cituje agentura DPA. Ukrajinští vojáci v Německu podstupovali rehabilitaci po zraněních, která utrpěli na bojišti.

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy

Charles Michel

Před 20 lety se EU výrazně rozšířila. Kdy Unie přijme další státy?

Přijetí deseti států do EU v roce 2004 symbolizovalo odstranění železné opony a překonání historického dělení Evropy. Německý prezident Frank-Walter Steinmeier zdůraznil v úterý na konferenci "20 let Česka v EU" na Pražském hradě, že to byl zásadní průlom. Připomněl, že i tehdy existovaly obavy, zda EU bude schopna zvládnout výzvy spojené s takto rozsáhlým rozšířením.