Podle oficiálních údajů bylo zatčeno na 3000 protestujících, desítky lidí utrpěly zranění. Lidskoprávní organizace Vjasna uvedla, že jeden člověk zemřel, což úřady popřely.

Dosavadní prezident Lukašenko podle tvrzení volební komise získal 80,23 procenta hlasů a hlavní opoziční kandidátka Cichanouská jen 9,9 procenta. Odhady po nedělním hlasování připisovaly Lukašenkovi 79,7 a Cichanouské 6,8 procenta. Podle médií ale komise v řadě místních volebních středisek po sečtení hlasů informovaly, že u nich výrazně vyhrála opoziční kandidátka.

Proti výsledku voleb se v noci na dnešek na mnoha místech Běloruska demonstrovalo. Do ulic metropole Minsku a další měst vyšly tisíce lidí. Podle Vjasny při protestech zemřel nejméně jeden člověk, kterého srazila policejní dodávka odvážející zadržené. Mluvčí ministerstva vnitra ale tuto zprávu později agentuře TASS popřela. Ministerstvo krom toho uvedlo, že zranění utrpělo více než 50 civilistů a 39 policistů.

Policie proti demonstrantům použila slzný plyn, zábleskové granáty, gumové projektily a vodní děla. Na internetu se objevily informace, že mezi prostředky nasazenými při rozhánění davů byly i české zásahové výbušky P1. Ministerstvo vnitra sdělilo, že při zásazích policie zatkla na 3000 lidí. Nezávislý server tut.by napsal, že podle vyšetřovacího výboru zadrženým mohou hrozit i tresty 15 až 20 let vězení.

Sedmatřicetiletá učitelka Cichanouská se rozhodla kandidovat místo svého manžela, vězněného opozičního blogera Sjarheje Cichanouského. Už dříve uvedla, že volby jsou podle ní zmanipulované a jejich výsledek nehodlá uznat. Dnes toto své rozhodnutí potvrdila, přičemž prohlásila, že se považuje za vítězku, protože výsledky byly rozsáhle zfalšované. Na dnešní večer svolala opozice další celostátní protest.

Její poradci podle agentury Reuters řekli, že opozice chce přepočítání hlasů ve volebních střediscích, kde "byly problémy". Řekli také, že opozice chce jednat s úřady o tom, jak dosáhnout klidného předání moci.

Lukašenko vládne v zemi označované za poslední diktaturu v Evropě tvrdou rukou již 26 let. Voliči mu vyčítají nedodržování lidských i dalších práv, ekonomické problémy země i jeho zlehčující přístup k pandemii nemoci covid-19. On sám se prezentuje jako jediný garant zajištění stability v zemi.

"Policie v Minsku se drží přísného scénáře prezidenta, ale v některých regionálních městech je to docela jiný obrázek," napsal na twitteru moskevský zpravodaj listu The Independent Oliver Carroll.

"Objevují se zprávy, že pořádková policie skládá zbraně a přechází na druhou stranu. Velkou otázkou v nadcházejících dnech bude, které instituce zachovají Lukašenkovi loajalitu," dodal.