Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Běloruskem zmítají protesty. Loajalita policie k Lukašenkovi nejistá, někde skládá zbraně

Bělorusko
Bělorusko
Foto: Pixabay

Nedělní prezidentské volby v Bělorusku vyhrál podle předběžných výsledků oznámených centrální volební komisí drtivě Alexandr Lukašenko. Množí se však informace o zfalšování voleb a hlavní opoziční protikandidátka Svjatlana Cichanouská oznámila, že uvedený výsledek neuznává. Zpráva o opětném vítězství autoritářského vůdce vedla v zemi k demonstracím, proti nimž tvrdě zasáhly bezpečnostní síly OMON.

Podle oficiálních údajů bylo zatčeno na 3000 protestujících, desítky lidí utrpěly zranění. Lidskoprávní organizace Vjasna uvedla, že jeden člověk zemřel, což úřady popřely.

Dosavadní prezident Lukašenko podle tvrzení volební komise získal 80,23 procenta hlasů a hlavní opoziční kandidátka Cichanouská jen 9,9 procenta. Odhady po nedělním hlasování připisovaly Lukašenkovi 79,7 a Cichanouské 6,8 procenta. Podle médií ale komise v řadě místních volebních středisek po sečtení hlasů informovaly, že u nich výrazně vyhrála opoziční kandidátka.

Proti výsledku voleb se v noci na dnešek na mnoha místech Běloruska demonstrovalo. Do ulic metropole Minsku a další měst vyšly tisíce lidí. Podle Vjasny při protestech zemřel nejméně jeden člověk, kterého srazila policejní dodávka odvážející zadržené. Mluvčí ministerstva vnitra ale tuto zprávu později agentuře TASS popřela. Ministerstvo krom toho uvedlo, že zranění utrpělo více než 50 civilistů a 39 policistů.

Lukashenka and law enforcement are using DISPROPORTIONATE force against peaceful protesters. Again. I did not see people today carrying weapons or threatening public order. pic.twitter.com/ZFeeMQOrLM

— Franak Viačorka (@franakviacorka) August 9, 2020

Policie proti demonstrantům použila slzný plyn, zábleskové granáty, gumové projektily a vodní děla. Na internetu se objevily informace, že mezi prostředky nasazenými při rozhánění davů byly i české zásahové výbušky P1. Ministerstvo vnitra sdělilo, že při zásazích policie zatkla na 3000 lidí. Nezávislý server tut.by napsal, že podle vyšetřovacího výboru zadrženým mohou hrozit i tresty 15 až 20 let vězení.

Sedmatřicetiletá učitelka Cichanouská se rozhodla kandidovat místo svého manžela, vězněného opozičního blogera Sjarheje Cichanouského. Už dříve uvedla, že volby jsou podle ní zmanipulované a jejich výsledek nehodlá uznat. Dnes toto své rozhodnutí potvrdila, přičemž prohlásila, že se považuje za vítězku, protože výsledky byly rozsáhle zfalšované. Na dnešní večer svolala opozice další celostátní protest.

Její poradci podle agentury Reuters řekli, že opozice chce přepočítání hlasů ve volebních střediscích, kde "byly problémy". Řekli také, že opozice chce jednat s úřady o tom, jak dosáhnout klidného předání moci.

Lukašenko vládne v zemi označované za poslední diktaturu v Evropě tvrdou rukou již 26 let. Voliči mu vyčítají nedodržování lidských i dalších práv, ekonomické problémy země i jeho zlehčující přístup k pandemii nemoci covid-19. On sám se prezentuje jako jediný garant zajištění stability v zemi.

"Policie v Minsku se drží přísného scénáře prezidenta, ale v některých regionálních městech je to docela jiný obrázek," napsal na twitteru moskevský zpravodaj listu The Independent Oliver Carroll.

Riot police in Minsk are sticking to president’s severe script — but in some regional towns it’s altogether different picture. Reports of riot police downing weapons + switching to the other side. Big question over next few days is which institutions will stay loyal to Lukashenko https://t.co/t3phP6STda

— Oliver Carroll (@olliecarroll) August 9, 2020

"Objevují se zprávy, že pořádková policie skládá zbraně a přechází na druhou stranu. Velkou otázkou v nadcházejících dnech bude, které instituce zachovají Lukašenkovi loajalitu," dodal.

Témata:  demonstrace v Bělorusku Bělorusko Alexandr Lukašenko

Související

Aktuálně se děje

12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.