Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Berlínský terorista si pořídil selfie u domu Merkelové. Z fotky běhá mráz po zádech

Anis Amri
Anis Amri
Foto: Reprofoto YouTube

Berlínský atentátník Anis Amri se několik týdnů před útokem na vánoční trh z prosince 2016 vyfotil před domem, v němž v centru německé metropole bydlí kancléřka Angela Merkelová. O fotografii, která se našla na mobilním telefonu radikálního islamisty, informovali reportéři politického magazínu Kontraste. Amri najel do davu kamionem; incident nepřežilo 12 lidí včetně jedné Češky.

Tehdy třiadvacetiletý terorista Anis Amri před útokem podle všeho zvažoval několik možných cílů. Na fotografiích ze 23. října 2016 dopoledne je třeba vidět na prostranství před Berlínským dómem, které bývá běžně zaplněné Berlíňany i turisty. Oblečen do černé bundy zvedá na jednom selfie ukazováček na znamení příslušnosti k teroristické organizaci Islámský stát.

Anis #Amri machte am 23. Oktober 2016 auch ein Selfie vor dem Wohnhaus von Kanzlerin #Merkel – also sieben Wochen vor dem Anschlag. #BKA-Ermittler erwähnen das in ihrer Auswertung nicht, sprechen von "einer weiteren Örtlichkeit" (Thread?). @ARDKontraste https://t.co/7ClJb3GEk1

— rbb|24 (@rbb24) October 24, 2019

Krátce předtím, než se vyfotil u Berlínského dómu, pořídil Amri fotografii, která je ještě brizantnější. Mobilem značky HTC si jen z několikametrové vzdálenosti udělal selfie před nedalekým domem, v němž bydlí Merkelová. 

Budova je 24 hodin denně chráněna policisty, a Amri si tak podle reportérů musel počínat opatrně, aby nevzbudil pozornost.

Že by se Amri před domem Merkelové vyfotil náhodou, považuje například expert Zelených na bezpečnostní problematiku Konstantin von Notz za prakticky vyloučené. "Když si člověk ty fotky prohlédne, dojde k závěru: Byl si jistý, že chce spáchat útok, ale ještě hledal přesný cíl," míní.

Témata:  Angela Merkelová Německo teroristický útok na vánočních trzích v Berlíně Anis Amri

Aktuálně se děje

23. května 2024 14:46

Norsko uzavře hranice ruským turistům

Norská vláda od 29. května zavede dodatečná omezení vstupu pro občany Ruska, kteří cestují do Norska za turistikou nebo "jinými nepodstatnými účely". Informace byla zveřejněna ve středu na webových stránkách kabinetu, jak uvádí agentura Reuters.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér

Mluvit o ruské hrozbě je spíše přípravou na vstup do války, tvrdí Orbán

Mluvit o ruské hrozbě je spíše přípravou na vstup do války. To, co se děje nyní, je podobné jako při burcování před první a druhou světovou válkou, co lze vidět v médiích a ve vyjádřeních politiků, řekl v pátek ráno předseda maďarské vlády Viktor Orbán v pravidelném rozhovoru pro veřejnoprávní rozhlas Kossuth Radio.