Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Borrell: Zatykač na Putina je začátkem pohnání Ruska k odpovědnosti za Ukrajinu

Josep Borrell
Josep Borrell
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Zatykač vydaný Mezinárodním trestním soudem (ICC) na ruského prezidenta Vladimira Putina je podle šéfa diplomacie Evropské unie Josepa Borrella jen začátkem pohnání Ruska k odpovědnosti za "zločiny a krutosti" páchané na Ukrajině, píše agentura Reuters. ICC dnes vydal zatykač na Putina a na zmocněnkyni Kremlu pro práva dětí Mariji Lvovovou-Bělovovou kvůli únosům ukrajinských dětí z okupovaných území do Ruska. Rozhodnutí kromě Borrella uvítali mimo jiné i ukrajinští představitelé.

"Toto je důležité rozhodnutí pro spravedlnost ve světě i pro lidi na Ukrajině. Je to pouhý počátek procesu, který přivede Rusko a jeho vedení k odpovědnosti za zločiny a zvěrstva páchaná na Ukrajině. Beztrestnost nemůže existovat," citovala Borrella agentura AFP.

Francouzské ministerstvo zahraničí podle Reuters uvedlo, že "věří, že existuje dostatek důkazů potvrzujících spojitost mezi Putinem, Lvovovou-Bělovovou a deportací ukrajinských dětí" a že "spravedlnosti by neměl uniknout nikdo".

Litevská premiérka Ingrid Šimonytéová na twitteru napsala, že je "pyšná, že vyšetřování situace na Ukrajině bylo zahájeno z podnětu Litvy 28. února 2022". Litevský prezident Gitanas Nausėda dodal: "Nyní je čas prošetřit i další zločiny – mučení, znásilňování a masové zabíjení – spáchané na ukrajinském lidu!".

V podobném duchu se prostřednictvím twitteru vyjádřil šéf slovinské vlády Robert Golob: "Toto stíhání je důležitým krokem směrem k potrestání válečných zločinů a dosažení spravedlnosti. Slovinsko je jednou ze 43 zemí, které stíhání iniciovaly."

Mluvčí polské vlády Piotr Müller podle Reuters řekl, že jde "o důležité rozhodnutí soudu, které poukazuje na válečné zločiny". "Putin je v čele své (válečné) mašinérie a měl by být souzen jako válečný zločinec po boku těch, kteří přímo i nepřímo vykonávají barbarské válečné činy," uvedl Müller.

Témata:  Josep Borrell Vladimír Putin

Související

Aktuálně se děje

10. května 2025 16:41

Může umělá inteligence ohrozit lidstvo? Vědec z MIT odpověděl na ožehavou otázku

Technologické firmy vyvíjející umělou inteligenci by měly přijmout stejný přístup k posuzování rizik, jaký před 80 lety uplatnili vědci před prvním testem atomové bomby. S tímto varováním přichází známý zastánce bezpečnosti AI Max Tegmark, který tvrdí, že bez důkladných výpočtů hrozí, že extrémně vyspělá umělá inteligence (tzv. Artificial Super Intelligence, ASI) se vymkne kontrole a ohrozí samotnou existenci lidstva.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

raketový systém Patriot

Rakety Patriot jsou pro Ukrajinu klíčové. Proč nedokáže vyrobit vlastní náhradu?

Ukrajinská města v posledních týdnech čelila smršti ruských balistických útoků, které si vyžádaly desítky civilních obětí. Útočné rakety Iskander s klastrovými hlavicemi zabíjely v Sumách i v Kryvém Rihu, v Kyjevě se podařilo část střel zneškodnit, přesto čtyři zasáhly cíl – zemřelo 12 lidí a téměř 90 jich bylo zraněno. Ukrajinská protivzdušná obrana, dříve považovaná za jednu z nejlepších v Evropě, naráží na limity. Důvod? Nedostatek moderních systémů typu Patriot, jejichž efektivitu Ukrajina nedokáže domácími silami nahradit.