Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Borrell: Zatykač na Putina je začátkem pohnání Ruska k odpovědnosti za Ukrajinu

Josep Borrell
Josep Borrell
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Zatykač vydaný Mezinárodním trestním soudem (ICC) na ruského prezidenta Vladimira Putina je podle šéfa diplomacie Evropské unie Josepa Borrella jen začátkem pohnání Ruska k odpovědnosti za "zločiny a krutosti" páchané na Ukrajině, píše agentura Reuters. ICC dnes vydal zatykač na Putina a na zmocněnkyni Kremlu pro práva dětí Mariji Lvovovou-Bělovovou kvůli únosům ukrajinských dětí z okupovaných území do Ruska. Rozhodnutí kromě Borrella uvítali mimo jiné i ukrajinští představitelé.

"Toto je důležité rozhodnutí pro spravedlnost ve světě i pro lidi na Ukrajině. Je to pouhý počátek procesu, který přivede Rusko a jeho vedení k odpovědnosti za zločiny a zvěrstva páchaná na Ukrajině. Beztrestnost nemůže existovat," citovala Borrella agentura AFP.

Francouzské ministerstvo zahraničí podle Reuters uvedlo, že "věří, že existuje dostatek důkazů potvrzujících spojitost mezi Putinem, Lvovovou-Bělovovou a deportací ukrajinských dětí" a že "spravedlnosti by neměl uniknout nikdo".

Litevská premiérka Ingrid Šimonytéová na twitteru napsala, že je "pyšná, že vyšetřování situace na Ukrajině bylo zahájeno z podnětu Litvy 28. února 2022". Litevský prezident Gitanas Nausėda dodal: "Nyní je čas prošetřit i další zločiny – mučení, znásilňování a masové zabíjení – spáchané na ukrajinském lidu!".

V podobném duchu se prostřednictvím twitteru vyjádřil šéf slovinské vlády Robert Golob: "Toto stíhání je důležitým krokem směrem k potrestání válečných zločinů a dosažení spravedlnosti. Slovinsko je jednou ze 43 zemí, které stíhání iniciovaly."

Mluvčí polské vlády Piotr Müller podle Reuters řekl, že jde "o důležité rozhodnutí soudu, které poukazuje na válečné zločiny". "Putin je v čele své (válečné) mašinérie a měl by být souzen jako válečný zločinec po boku těch, kteří přímo i nepřímo vykonávají barbarské válečné činy," uvedl Müller.

Témata:  Josep Borrell Vladimír Putin

Aktuálně se děje

13. června 2024 19:24

Lídři G7 se dohodli: Miliardy dolarů ruských zisků půjdou na Ukrajinu

Lídři G7, kteří se ve čtvrtek sešli v italském regionu Apulie, dosáhli dohody o půjčkách 50 miliard dolarů Ukrajině za použití zisků ze zmrazených ruských aktiv v EU a zemích G7, uvedla agentura Reuters. Hostem hlav států a vlád "sedmičky" je ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy