Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Boží buňka. Kostel přišel s originálním řešením, jak zabránit šíření covidu

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixmac

Kostely v Kanadě, které musely být v době pandemie zavřené, sázejí na originálnost, aby se mohly znovu otevřít. V Ottawě v jednom z nich zřídili "boží buňku" ze skla, kde se mohou věřící zcela bezpečně modlit. Píše o tom agentura AFP.

Struktura o zhruba čtyřech metrech čtverečních je oddělena od okolí prosklenou přepážkou a vybavena systémem filtrace vzduchu, aby se zabránilo šíření koronaviru.

"Boží buňka", jak jí říká místní pastor Joel Crouse, byla nedávno otevřena v luteránském kostele Svatého Jana v Ottawě. Umožňuje farníkům v těchto těžkých časech zcela bezpečně rozjímat.

"V době pandemie se mnozí lidé cítí izolovaní a osamělí. Ta prostá skutečnost, že jsme pospolu a společně nasloucháme bohoslužbě, nám chyběla," říká Joel Couse. "A tážeme se, zda je to bezpečné," dodává.

"Boží buňka" podle něho řeší všechny problémy, jako je dodržování rozestupů a nošení roušky.

"Jeden farník mi řekl, jak je to úžasné, že se může nahlas smát a nemusí dbát o to, zda nešíří koronavirus," říká pastor.

Nedávný nárůst počtu případů covidu-19 v Ontariu, nejvíce postižené provincii spolu s Québecem, byl spojen částečně s církevními shromážděními a s jednou svatbou v Torontu.

Většina farností nyní při bohoslužbě snižuje počet míst k sezení.

Pastor Crouse upřesňuje, že "boží buňka" je po každém použití dezinfikována, v souladu s nařízeními sanitárních orgánů.

Prototyp buňky navrhla a vyrobila firma SnapCab z Ontaria, která produkuje uzavřené kancelářské prostory. Nyní začala vyrábět další buňky, o které je zájem.

Lidé přicházejí do "boží buňky", aby se pomodlili nebo si vyžádali rady ohledně svatebního či smutečního obřadu.

Jedna babička trpící rakovinou v konečném stádiu využila buňku k tomu, aby se mohla vidět se svým vnukem.

Jiná žena se svěřila pastorovi, že je jí v době pandemie těžko na duši, protože nemá kontakt s kongregací. Na radu pastora Crouseho šla do "boží buňky", kde si okamžitě uvědomila, jak jí chybělo vidět jej a moci se vyzpovídat. To, že nemusela mít roušku a že buňka byla prosklená, jí umožnilo, aby se cítila volná a bezpečná.

Pastor uvádí, že mu buňka umožňuje snadněji věřícím porozumět podle výrazu tváře, některých gest a pozice těla. "My všichni, psychiatři, sociální pracovníci a pastoři umíme číst signály, které lidi vysílají," zdůrazňuje.

"To nelze dělat přes roušku nebo po telefonu a už vůbec na na zoomu," dodává.

Témata:  COVID-19 koronavirus kostely církev Kanada zajímavosti

Aktuálně se děje

14. července 2024 19:37

Nové detaily z vyšetřování atentátu na Trumpa: FBI řeší motiv, zbraň i nález výbušnin

Střelec Thomas M. Crooks, který se v sobotu pokusil zastřelit bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa, zřejmě použil zbraň patřící svému otci. Zahraničním médiím už se podařilo kontaktovat i zástupce školy, kterou útočník absolvoval, či jeho současného zaměstnavatele. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy