Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Brazílie a Španělsko potvrdily první úmrtí na opičí neštovice v zemi

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixabay

Španělsko oznámilo první úmrtí po nákaze opičími neštovicemi. Informovalo o tom dnes ministerstvo zdravotnictví, podle jehož statistik země zatím registruje 4298 případů infekce. Více než 98 procent nemocných tvoří muži, těžší průběh je podle informací španělských úřadů spíše vzácný. V nemocnici dosud skončila asi tři procenta lidí s opičími neštovicemi, o kterých má ministerstvo příslušné informace k dispozici.

První úmrtí u pacienta s opičími neštovicemi dnes oznámila také Brazílie, podle agentury Reuters šlo o první případ, kdy během současné epidemie této nemoci podlehl člověk mimo africký kontinent.

Ve Španělsku se podle zveřejněných dat opičí neštovice šíří převážně mezi muži, přičemž nečastějším způsobem nákazy je pohlavní styk.

Světová zdravotnická organizace (WHO) o víkendu vyhlásila kvůli opičím neštovicím nejvyšší stupeň varování. Šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus pak doporučil, aby homosexuální muži omezili počet intimních partnerů, protože představují skupinu, která je nákazou nejvíce ohrožená.

Takzvané opičí neštovice se běžně vyskytovaly v zemích západní a střední Afriky. Zhruba v polovině května se nákaza začala šířit i v Evropě, USA či dalších zemích. V Česku se dosud potvrdilo 20 případů opičích neštovic.

Brazílie potvrdila první úmrtí na opičí neštovice v zemi

Brazílie dnes oznámila první úmrtí v souvislosti s opičími neštovicemi, uvedla agentura Reuters. Podle brazilského ministerstva zdravotnictví se jednalo o 41letého muže s rakovinou a oslabeným imunitním systémem.

Podle agentury EFE muž žil ve městě Uberlandia ve státě Minas Gerais, kde bylo podle oficiálních údajů zaznamenáno 44 z 1066 potvrzených případů v celé zemi.

Nejvíce postiženým regionem, kde úřady vyhlásily stav epidemie, je nejlidnatější stát Sao Paulo, kde bylo zjištěno 823 případů opičích neštovic.

Ministerstvo zdravotnictví oznámilo první úmrtí v souvislostí s nemocí den poté, co vytvořilo krizový štáb pro řešení šíření opičích neštovic. Vláda rovněž uvedla, že zahájila jednání se Světovou zdravotnickou organizací (WHO) a Panamerickou zdravotnickou organizací (PAHO) o nákupu vakcín proti této nemoci.

Podle nejnovějších údajů WHO je Brazílie v současné době zemí s druhým nejvyšším počtem nakažených opičími neštovicemi v jedné z Amerik, hned za Spojenými státy, kde je potvrzených téměř 3000 případů. První případ v Brazílii byl zaznamenán 8. června u 41letého muže, který přijel do Sao Paula ze Španělska, země nejvíce postižené touto nákazou na světě.

Témata:  Brazílie Španělsko opičí neštovice lékaři

Související

Aktuálně se děje

8:25

Tomáš Vartecký se jde léčit. Upřímná zpověď o velkých problémech

Loni to nebyla hudba, čím Tomáš Vartecký plnil stránky médií. A hudba to není ani na začátku letošního roku, kdy na sociálních sítích zveřejnil zásadní oznámení. Vartecký prozradil, že se potýká s velkými problémy, které si vynutily přerušení činnosti. Podle některých médií nastupuje do léčebny. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy