První úmrtí u pacienta s opičími neštovicemi dnes oznámila také Brazílie, podle agentury Reuters šlo o první případ, kdy během současné epidemie této nemoci podlehl člověk mimo africký kontinent.

Ve Španělsku se podle zveřejněných dat opičí neštovice šíří převážně mezi muži, přičemž nečastějším způsobem nákazy je pohlavní styk.

Světová zdravotnická organizace (WHO) o víkendu vyhlásila kvůli opičím neštovicím nejvyšší stupeň varování. Šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus pak doporučil, aby homosexuální muži omezili počet intimních partnerů, protože představují skupinu, která je nákazou nejvíce ohrožená.

Takzvané opičí neštovice se běžně vyskytovaly v zemích západní a střední Afriky. Zhruba v polovině května se nákaza začala šířit i v Evropě, USA či dalších zemích. V Česku se dosud potvrdilo 20 případů opičích neštovic.

Brazílie potvrdila první úmrtí na opičí neštovice v zemi

Brazílie dnes oznámila první úmrtí v souvislosti s opičími neštovicemi, uvedla agentura Reuters. Podle brazilského ministerstva zdravotnictví se jednalo o 41letého muže s rakovinou a oslabeným imunitním systémem.

Podle agentury EFE muž žil ve městě Uberlandia ve státě Minas Gerais, kde bylo podle oficiálních údajů zaznamenáno 44 z 1066 potvrzených případů v celé zemi.

Nejvíce postiženým regionem, kde úřady vyhlásily stav epidemie, je nejlidnatější stát Sao Paulo, kde bylo zjištěno 823 případů opičích neštovic.

Ministerstvo zdravotnictví oznámilo první úmrtí v souvislostí s nemocí den poté, co vytvořilo krizový štáb pro řešení šíření opičích neštovic. Vláda rovněž uvedla, že zahájila jednání se Světovou zdravotnickou organizací (WHO) a Panamerickou zdravotnickou organizací (PAHO) o nákupu vakcín proti této nemoci.

Podle nejnovějších údajů WHO je Brazílie v současné době zemí s druhým nejvyšším počtem nakažených opičími neštovicemi v jedné z Amerik, hned za Spojenými státy, kde je potvrzených téměř 3000 případů. První případ v Brazílii byl zaznamenán 8. června u 41letého muže, který přijel do Sao Paula ze Španělska, země nejvíce postižené touto nákazou na světě.