Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Brexitová jednání se vlečou. Britové by měli ustoupit, myslí si lídři EU

Brexit, ilustrační fotografie
Brexit, ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Dosavadní jednání s Británií neumožňují uzavření dohody o budoucích vztazích Spojeného kráovství s evropským blokem a rozhovory by měly pokračovat i v následujících týdnech. Shodli se na tom dnes prezidenti a premiéři zemí Evropské unie, které na summitu v Bruselu o posledním vývoji informoval hlavní unijní vyjednávač s Brity Michel Barnier.

Šéfové států a vlád se usnesli, že unie bude dál postupovat podle dosavadní strategie, a vyzvali Londýn, aby učinil "nutné kroky" k uzavření dohody. Členské státy EU, jejich instituce i firmy by se však zároveň měly začít intenzivněji připravovat na všechny varianty včetně rozhodu evropského bloku s Británií bez dohody, shodl se summit v přijatých závěrech.

Spojené království opustilo EU v lednu a obě strany se od té doby neúspěšně snaží sblížit postoje v několika klíčových sporných tématech týkajících se budoucích vztahů. Pokud k dohodě nedospějí do konce roku, vzájemný obchod zkomplikují cla a kvóty.

Britský premiér Boris Johnson původně označoval dnešní summit za mezní termín, do něhož chtěl mít o osudu dohody jasno. Unijní vůdci však dnes potvrdili Barnierův mandát k jednáním v dalších týdnech. Přijaté usnesení přitom klade důraz na to, aby zastával dosavadní pozici zvláště ohledně tří sporných otázek: rovná pravidla hospodářské soutěže, dohled nad dodržováním smluv a právo rybolovu v britských vodách. Zvláště v posledním bodě Británie jakýkoli kompromis odmítá.

Vrcholní politici se již při příchodu na dnešní jednání nechávali slyšet, že stále chtějí dohodu, nikoli však za každou cenu. V závěrech summitu proto vyzvali Evropskou komisi, aby včas přichystala "jednostranná a dočasná opatření", která by zmírnila dopad případného krachu jednání.

Během stále pokračující debaty dali lídři podle diplomatických zdrojů najevo, že zůstávají jednotní, a to i v podpoře přímořských států odmítajících ustoupit Británii v otázce rybolovu.

Témata:  Brexit EU Michel Barnier Velká Británie Summit EU

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.