Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Británie a Německo chtějí společný postoj skupiny G7 k Tálibánu

Boris Johnson (autor: Andrew Parsons / i-Images)
Boris Johnson (autor: Andrew Parsons / i-Images)
Foto: Flickr

Britský premiér Boris Johnson a německá kancléřka Angela Merkelová se při dnešním jednání o situaci v Afghánistánu shodli na nutnosti mezinárodní pomoci této asijské zemi. Je také potřeba, aby členové skupiny nejvyspělejších zemí světa G7 zaujali k budoucí afghánské vládě společný postoj, uvedla po jednání kancelář britského premiéra.

V Afghánistánu se tento měsíc ujalo moci islamistické hnutí Tálibán, které v posledních letech bojovalo proti zahraničním jednotkám a Západem podporované vládě v Kábulu a v minulosti bylo obviňováno z rozsáhlého porušování lidských práv.

"Premiér a kancléřka jsou odhodláni, společně se zbytkem skupiny G7, pracovat na cestovní mapě, která určí, jak jednat s jakoukoli novou afghánskou vládou," uvedl Johnsonův úřad. Připomněl, že toto téma také předmětem diskuze na schůzce vůdců zemí skupiny G7 minulý týden.

"Premiér zdůraznil, že podmínkou pro uznání Tálibánu a jednání s ním musí být, aby hnutí dovolilo bezpečný odchod z Afghánistánu těm, kdo chtějí zemi opustit, a také respektování lidských práv," píše se dále v prohlášení.

Témata:  G7 Tálibán Německo Velká Británie Boris Johnson

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.