Celkový počet potvrzených případů ve Spojeném království po víkendu stoupl na 179, uvedla britská agentura pro zdravotní bezpečnost (UKHSA).

Úřad dnes vydal nové pokyny pro jedince, kteří se virem nakazili. Jakmile se u nich objeví první příznaky, měli by se vyhýbat kontaktu s ostatními, dokud se jim neštovice nezahojí. Největší riziko přenosu hrozí při přímém kontaktu s nakaženou osobou, ale celkové riziko pro obyvatele Spojeného království zůstává nízké, uvedla představitelka úřadu.

Počet případů opičích neštovic ve Španělsku se o víkendu zvýšil o 22 případů na 120, uvedlo dnes španělské ministerstvo zdravotnictví. Po víkendu obvykle dochází ke skokovému nárůstu počtu nakažených, protože úřady v sobotu a v neděli údaje nezveřejňují.

V Portugalsku zdravotnické úřady uvedly, že počet případů se od pátku zvýšil o 22 na dnešních 96.

V květnu se celkem potvrdilo zhruba 300 případů opičích neštovic. Onemocnění má ve většině případů lehký průběh, projevuje se horečkou a hnisavými pupínky na kůži. Přenáší se blízkým kontaktem mezi lidmi nebo například při sdílení oblečení nebo ložního prádla.

Opičí neštovice byly poprvé zaznamenány v Konžské demokratické republice v 70. letech minulého století a donedávna se vyskytovaly hlavně v částech střední a západní Afriky. V poslední době se nákaza začala šířit i v Evropě a dalších oblastech světa.