Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Británie hlásí 71 případů opičích neštovic, přírůstky má Španělsko a Portugalsko

Nemocnice, ilustrační foto
Nemocnice, ilustrační foto
Foto: Pixabay

V Británii se potvrdilo dalších 71 případů opičích neštovic. S odvoláním na britské zdravotnické úřady to dnes uvedla agentura Reuters. Ve Španělsku i v Portugalsku přes víkend přibylo po 22 potvrzených případech tohoto virového onemocnění.

Celkový počet potvrzených případů ve Spojeném království po víkendu stoupl na 179, uvedla britská agentura pro zdravotní bezpečnost (UKHSA).

Úřad dnes vydal nové pokyny pro jedince, kteří se virem nakazili. Jakmile se u nich objeví první příznaky, měli by se vyhýbat kontaktu s ostatními, dokud se jim neštovice nezahojí. Největší riziko přenosu hrozí při přímém kontaktu s nakaženou osobou, ale celkové riziko pro obyvatele Spojeného království zůstává nízké, uvedla představitelka úřadu.

Počet případů opičích neštovic ve Španělsku se o víkendu zvýšil o 22 případů na 120, uvedlo dnes španělské ministerstvo zdravotnictví. Po víkendu obvykle dochází ke skokovému nárůstu počtu nakažených, protože úřady v sobotu a v neděli údaje nezveřejňují.

V Portugalsku zdravotnické úřady uvedly, že počet případů se od pátku zvýšil o 22 na dnešních 96.

V květnu se celkem potvrdilo zhruba 300 případů opičích neštovic. Onemocnění má ve většině případů lehký průběh, projevuje se horečkou a hnisavými pupínky na kůži. Přenáší se blízkým kontaktem mezi lidmi nebo například při sdílení oblečení nebo ložního prádla.

Opičí neštovice byly poprvé zaznamenány v Konžské demokratické republice v 70. letech minulého století a donedávna se vyskytovaly hlavně v částech střední a západní Afriky. V poslední době se nákaza začala šířit i v Evropě a dalších oblastech světa.

Témata:  opičí neštovice Velká Británie Španělsko

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:46

Rusko si našlo nový cíl číslo jedna. Polsko

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.