reklama

Borrell veřejně představil prohlášení, které zastupuje společnou pozici všech 27 členských států EU. V dokumentu se uvádí, že "Evropská unie je vážně znepokojena prohlubující se humanitární krizí v Gaze" a připojuje se k výzvám k okamžitým přestávkám v nepřátelských akcích a k zřízení humanitárních koridorů, aby bylo možné bezpečně doručit humanitární pomoc obyvatelům Gazy.

Původní návrh prohlášení neobsahoval zmínku o právu Izraele na sebeobranu, což vyvolalo nesouhlas některých zemí, včetně Rakouska a Německa. Česko sdílí podobnou pozici a v revidovaném textu je nyní uvedeno, že "Izrael má právo na sebeobranu v souladu s mezinárodním právem a mezinárodním humanitárním právem." Text také odsuzuje využívání nemocnic a civilistů jako lidských štítů Hamásem.

Borrell dnes vyjádřil potěšení, že se podařilo dosáhnout shody v rámci EU ohledně prohlášení. Zároveň zdůraznil, že Izrael by měl zachovat maximální zdrženlivost a zajistit ochranu civilistů. Co se týče humanitární pomoci, zdůraznil potřebu dopravit do Gazy vodu, potraviny a palivo. Eurokomisař pro humanitární pomoc Janez Lenarčič sdílel obavy o katastrofální humanitární situaci v Gaze a apeloval na zvýšený přísun humanitární pomoci, zejména paliva pro nemocnice.

Lídr evropské diplomacie už před říjnovým zasedáním ministrů zahraničí členských zemí uvedl, že z pohledu Evropské unie je neodkladnou prioritou v rámci blízkovýchodního konfliktu doručení humanitární pomoci obyvatelům Pásma Gazy, které bylo zasaženo izraelskými útoky.

Borrell zdůraznil, že vyhlášení humanitárního příměří by bylo pro situaci velmi prospěšné. Ministři se setkali v Lucemburku v době, kdy OSN a humanitární organizace varovaly před katastrofálními důsledky izraelské blokády Pásma Gazy, která byla zavedena v reakci na brutální útoky palestinského hnutí Hamás na izraelském území.

"Osobně si myslím, že je nezbytné vyhlásit humanitární příměří, aby bylo možné poskytnout pomoc a distribuovat ji obyvatelům Pásma Gazy," řekl Borrell.