Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Brusel vyzývá k humanitárním přestávkám v bojích v Gaze

Josep Borrell
Josep Borrell
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Evropská unie vyzývá k okamžitým humanitárním přestávkám, aby mohla být poskytnuta pomoc do palestinského Pásma Gazy. Šéf unijní diplomacie Josep Borrell to dnes oznámil před jednáním ministrů zahraničí členských zemí EU v Bruselu. Zároveň odsoudil využívání nemocnic a civilistů jako lidských štítů radikálním hnutím Hamás.

Borrell veřejně představil prohlášení, které zastupuje společnou pozici všech 27 členských států EU. V dokumentu se uvádí, že "Evropská unie je vážně znepokojena prohlubující se humanitární krizí v Gaze" a připojuje se k výzvám k okamžitým přestávkám v nepřátelských akcích a k zřízení humanitárních koridorů, aby bylo možné bezpečně doručit humanitární pomoc obyvatelům Gazy.

Původní návrh prohlášení neobsahoval zmínku o právu Izraele na sebeobranu, což vyvolalo nesouhlas některých zemí, včetně Rakouska a Německa. Česko sdílí podobnou pozici a v revidovaném textu je nyní uvedeno, že "Izrael má právo na sebeobranu v souladu s mezinárodním právem a mezinárodním humanitárním právem." Text také odsuzuje využívání nemocnic a civilistů jako lidských štítů Hamásem.

Borrell dnes vyjádřil potěšení, že se podařilo dosáhnout shody v rámci EU ohledně prohlášení. Zároveň zdůraznil, že Izrael by měl zachovat maximální zdrženlivost a zajistit ochranu civilistů. Co se týče humanitární pomoci, zdůraznil potřebu dopravit do Gazy vodu, potraviny a palivo. Eurokomisař pro humanitární pomoc Janez Lenarčič sdílel obavy o katastrofální humanitární situaci v Gaze a apeloval na zvýšený přísun humanitární pomoci, zejména paliva pro nemocnice.

Lídr evropské diplomacie už před říjnovým zasedáním ministrů zahraničí členských zemí uvedl, že z pohledu Evropské unie je neodkladnou prioritou v rámci blízkovýchodního konfliktu doručení humanitární pomoci obyvatelům Pásma Gazy, které bylo zasaženo izraelskými útoky.

Borrell zdůraznil, že vyhlášení humanitárního příměří by bylo pro situaci velmi prospěšné. Ministři se setkali v Lucemburku v době, kdy OSN a humanitární organizace varovaly před katastrofálními důsledky izraelské blokády Pásma Gazy, která byla zavedena v reakci na brutální útoky palestinského hnutí Hamás na izraelském území.

"Osobně si myslím, že je nezbytné vyhlásit humanitární příměří, aby bylo možné poskytnout pomoc a distribuovat ji obyvatelům Pásma Gazy," řekl Borrell.

Témata:  EU Josep Borrell Gaza (palestinské město v Pásmu Gazy) HAMÁS Izrael

Související

Aktuálně se děje

8. července 2025 16:55

Exprezident Klaus bude pradědečkem. Vnučka Kateřina odhalila další novinku

Aby té radosti v rodině exprezidenta Václava Klause nebylo málo, oznámila jeho vnučka Kateřina krátce po svatbě i další krásnou novinku z osobního života. Ve dvou už budou s manželem, házenkářským reprezentantem Tomášem Pirochem, jen několik měsíců. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Tálibán

Komentář

Velmoci uznávají teroristické státy. Situaci můžeme zachránit, když neztratíme morální kompas

Rusko oficiálně uznalo vládu Tálibánu v Afghánistánu, Spojené státy zvažují vyškrtnutí syrské HTS ze seznamu teroristů. Dva subjekty s násilnou minulostí tak získávají legitimitu, aniž by se vzdaly své radikální povahy. Svět tím riskuje precedent, že moc uchvácená silou a bez respektu k právům může být cestou k mezinárodnímu uznání. Svět v tuto chvíli nesmí ztratit morální kompas.