Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Bývalý svržený prezident Srí Lanky Radžapaksa odletěl ze Singapuru do Thajska

Gotabaja Radžapaksa
Gotabaja Radžapaksa
Foto: Facebook Gotabaja Radžapaksa

Bývalý srílanský prezident Gotabaja Radžapaksa dnes přicestoval do Bangkoku, kde se podle thajských úřadů zdrží jen dočasně. Radžapaksa, který během protivládních protestů utekl ze země, v posledních několika týdnech pobýval v Singapuru. Předpokládá se, že na thajské mezinárodní letiště dorazil kolem osmé hodiny večer místního času (15:00 SELČ) charterovým letem ze Singapuru, kde mu vypršelo vízum. Informovala o tom agentura Reuters.

Radžapaksa během svého úkrytu v Singapuru odstoupil z prezidentské funkce po celostátních nepokojích. Protesty vyvolal postup jeho vlády při řešení nejhorší hospodářské krize v zemi za posledních sedm desetiletí.

Thajské úřady uvedly, že Radžapaksa, jenž se stal prvním prezidentem země, který skončil v polovině funkčního období, nemá v úmyslu žádat o politický azyl. V zemi zůstane pouze dočasně.

Thajský ministr zahraničí Don Pramudvinaj uvedl, že srílanská vláda podpořila Radžapaksovu cestu do Thajska. Dodal, že diplomatický pas bývalému prezidentovi umožní zůstat po dobu 90 dní.

Od svého úprku ze Srí Lanky Radžapaksa nevystoupil na veřejnosti a ani se k věci nijak nevyjádřil.

Účastníci masivních protestů, které ostrov provázely v posledních měsících, vinili Radžapaksu a jeho mocnou rodinu z korupce a toho, že dlouhá léta v zemi špatně hospodařili. Srí Lanka se dostala do ekonomické krize, v níž se obyvatelé 22milionové země potýkali s nedostatkem potravin, pohonných hmot i léků a dlouhými výpadky dodávek energie

Potíže se v poslední době poněkud zmírnily. Byly omezeny výpadky elektřiny, začaly se znovu dovážet hnojiva pro pěstování a zlepšila se distribuce plynu na vaření.

Témata:  Gotabaja Radžapaksa

Související

Aktuálně se děje

10. května 2025 16:41

Může umělá inteligence ohrozit lidstvo? Vědec z MIT odpověděl na ožehavou otázku

Technologické firmy vyvíjející umělou inteligenci by měly přijmout stejný přístup k posuzování rizik, jaký před 80 lety uplatnili vědci před prvním testem atomové bomby. S tímto varováním přichází známý zastánce bezpečnosti AI Max Tegmark, který tvrdí, že bez důkladných výpočtů hrozí, že extrémně vyspělá umělá inteligence (tzv. Artificial Super Intelligence, ASI) se vymkne kontrole a ohrozí samotnou existenci lidstva.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

raketový systém Patriot

Rakety Patriot jsou pro Ukrajinu klíčové. Proč nedokáže vyrobit vlastní náhradu?

Ukrajinská města v posledních týdnech čelila smršti ruských balistických útoků, které si vyžádaly desítky civilních obětí. Útočné rakety Iskander s klastrovými hlavicemi zabíjely v Sumách i v Kryvém Rihu, v Kyjevě se podařilo část střel zneškodnit, přesto čtyři zasáhly cíl – zemřelo 12 lidí a téměř 90 jich bylo zraněno. Ukrajinská protivzdušná obrana, dříve považovaná za jednu z nejlepších v Evropě, naráží na limity. Důvod? Nedostatek moderních systémů typu Patriot, jejichž efektivitu Ukrajina nedokáže domácími silami nahradit.