Prohlášení armády může znamenat potenciální konec několika dní "vojenských her", ale také signál, že Peking bude na ostrov nadále vyvíjet tlak, píše Reuters. Čína zahájila vojenská cvičení ve čtvrtek v reakci na návštěvu americké předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové na demokratickém ostrově.

Zdroje obeznámené se situací uvádějí, že čínské lodě i bojová letadla byly i ve středu aktivní poblíž dělicí linie v Tchajwanském průlivu. Cvičení chtěl Peking původně ukončit v neděli, o víkendu oznámil jejich prodloužení až do poloviny srpna.

Do Číny dnes odletěl jeden z předních představitelů tchajwanské hlavní opoziční strany Kuomintangu. Její zástupci uvedli, že šlo o plánovanou cestu, při které se má setkat s tchajwanskými podnikateli a v Pekingu nemá naplánovaná žádná oficiální jednání.

"I v tento moment Kuomintang stále trval na tom, že do Číny pojede a zklame náš lid," okomentovala cestu prezidentka Tchaj-wanu Cchaj Jing-wen.

Nancy Pelosiová byla nejvýše postavenou americkou představitelkou, která Tchaj-wan navštívila od konce 90. let minulého století. Čína, která ostrov pokládá za svou rebelující provincii, v reakci na její cestu přijala rozsáhlé protiamerické sankce a v okolí ostrova zahájila vojenská cvičení, o kterých v úterý tchajwanský ministr zahraničí řekl, že jsou "přípravou na invazi".

Čína již dříve uvedla, že pokud se Tchaj-wan pokusí vyhlásit nezávislost, kterou drtivá většina světových států neuznává, nebude váhat použít vojenskou sílu k obnovení kontroly nad ostrovem.

USA Tchaj-wan také neuznávají, udržují s ním ale čilé obchodní vztahy, a to i na vojenské úrovni.

Londýn si kvůli agresivitě vůči Tchaj-wanu předvolal čínského velvyslance

Londýn si kvůli agresivitě Pekingu vůči Tchaj-wanu předvolal čínského velvyslance Čeng Ce-kuanga. Britská ministryně zahraničí Liz Trussová žádala, aby diplomat vysvětlil chování Číny po návštěvě americké předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové na ostrově, který si Peking nárokuje. O předvolání informovala agentura Reuters. Čínská ambasáda krok odsoudila a označila ho jako vměšování do vnitřních záležitostí Pekingu.

"V posledních měsících jsme svědky stále agresivnějšího chování a rétoriky Pekingu, které ohrožují mír a stabilitu v regionu," uvedla Trussová v prohlášení citovaném agenturou Reuters. "Spojené království naléhavě vyzývá Čínu, aby veškeré spory řešila mírovými prostředky, bez hrozby silou nebo nátlaku či jejich použití," dodala.

"Tchaj-wan je neoddělitelnou součástí území Číny. Žádná cizí země, včetně Spojeného království, nemá právo vměšovat se do vnitřních záležitostí Číny," uvedla na twitteru čínská ambasáda v Londýně. Velvyslanec Čeng Ce-kuang na setkání s vysoce postavenými britskými představiteli proto podle velvyslanectví "rozhodně odmítl a důrazně odsoudil nezodpovědnou rétoriku britské strany o legitimní a nezbytné reakci Číny na návštěvu předsedkyně Sněmovny reprezentantů USA na Tchaj-wanu".

Pelosiová byla nejvýše postavenou americkou představitelkou, která Tchaj-wan navštívila od konce 90. let minulého století. Čína, která ostrov pokládá za svou rebelující provincii, v reakci na její cestu přijala rozsáhlé protiamerické sankce a v okolí ostrova zahájila vojenská cvičení, o kterých v úterý tchajwanský ministr zahraničí řekl, že jsou "přípravou na invazi".

Čína již dříve uvedla, že pokud se Tchaj-wan pokusí vyhlásit nezávislost, kterou drtivá většina světových států neuznává, nebude váhat použít vojenskou sílu k obnovení kontroly nad ostrovem.