Itálie dnes ohlásila nejméně nových úmrtí souvisejících s covidem-19 za více než tři měsíce. Oficiální bilance epidemie tam narostla o 44 úmrtí na celkových 34.345, informovala agentura Reuters. Nižší denní součty mrtvých italské úřady naposledy registrovaly na začátku března.
Podle agentury AFP ale zároveň vzbuzují obavy dvě nová ohniska koronaviru hlášená z Říma, která už dohromady stojí za více než stovkou potvrzených případů infekce. Nákaza se rozšířila mezi obyvateli nelegálně okupované budovy v jižní čtvrti Garbatella a také v nemocnici San Raffaele Pisana na jihozápadním okraji italské metropole. Úřady izolovaly všechny pozitivně testované osoby a zmapovaly jejich kontakty.
V celé Itálii dnes přibylo 338 potvrzených případů nákazy, uvedl místní úřad civilní ochrany. Nárůst bilance je velmi podobný tomu sobotnímu a v kontextu posledních dvou týdnů jej lze označit za průměrný. Od začátku šíření viru SARS-CoV-2 mělo v zemi pozitivní test 236.989 lidí, přičemž italská bilance je aktuálně sedmá nejvyšší na světě.
Severoitalská Lombardie zůstává zdaleka nejpostiženějším z 20 regionů, ze 338 nových nákaz tam bylo zjištěno 244. V celé zemi podle vlády zůstává nemocí covid-19 zasaženo necelých 26.300 lidí, zatímco v sobotu to bylo asi o 1200 více.
Denní součet úmrtí spojovaných s covidem-19 dnes v Británii spadl na nové minimum za dobu od vrcholu epidemie. Ministerstvo zdravotnictví ohlásilo smrt dalších 36 lidí pozitivně testovaných na koronavirus, což znamená nejnižší 24hodinový přírůstek oficiální bilance od 22. března, kdy šíření nákazy prudce sílilo. S nemocí z koronaviru britská vláda spojuje už 41.698 úmrtí.
Infekce byla ve Spojeném království od začátku jejího šíření odhalena u 295.889 lidí. Od soboty tato statistika narostla o 1514 případů, tedy zhruba stejně jako v několika předchozích dnech. Ministerstvo zdravotnictví uvádí, že za dobu boje proti viru SARS-CoV-2 už britské laboratoře provedly na 6,8 milionu testů, od minulého měsíce ale nezveřejňuje denní ani souhrnné počty otestovaných lidí.
Růst bilance obětí zhruba od poloviny dubna zpomaluje, počet úmrtí spojovaných s covidem-19 nicméně u Británie zůstává nejvyšší ze všech evropských zemí. Více mrtvých v této souvislosti hlásí pouze Spojené státy a Brazílie.
Postup britské vlády v boji proti nákaze v rozhovoru nedělníku The Observer tvrdě kritizoval šéfredaktor prestižního odborného časopisu The Lancet, který je zaměřen na lékařskou vědu. Richard Horton hovořil o "největším selhání vědecké politiky" za poslední desítky let a jako "katastrofální selhání" označil působení vědecké komise vytvářející doporučení pro vládu.
Británie v březnu plošná karanténní opatření zavedla později než další velké evropské země a například nošení roušek na veřejnosti začala vláda lidem doporučovat až v květnu. Nyní už byla v zemi některá opatření zrušena, obyvatelé jsou ale stále vyzýváni k minimalizaci sociálního kontaktu. Od pondělka se v Anglii budou moci znovu otevřít všechny "postradatelné" obchody.
"Jsme velmi opatrní, následujeme vědu a dodržujeme politiku sociálního distancování," řekl dnes v rozhovoru se zpravodajskou společností BBC premiér Boris Johnson. "Ale jsem velmi optimistický co se týče zítřejšího otevírání... Myslím, že lidé by měli nakupovat a činit tak bez obav, zároveň by měli pochopitelně dodržovat pravidla sociálního distancování," řekl.
Témata: koronavirus (coronavirus) COVID-19, Itálie, Velká Británie
Související
3. listopadu 2024 11:46
28. října 2024 19:26
22. října 2024 18:04
15. října 2024 9:33
14. října 2024 10:32
10. října 2024 9:45