reklama

Peníze přislíbené dnes se mají podle agentury AFP rozdělit na 4,4 miliardy dolarů určených pro letošní rok a dvě miliardy pro následující období.

Dárcovská konference pro Sýrii se konala už popáté. Organizátoři doufali, že se podaří pro strádající Syřany žijící na území Sýrie získat 4,2 miliardy dolarů a pro ty, kteří uprchli do zahraničí a pro země, jež se jich ujaly, 5,8 miliardy.

Počet těch, kdo potřebují pomoc, oproti loňském roku stoupl o čtyři miliony na 24 milionů lidí, napsala agentura Reuters. Je to nejhorší situace od začátku syrské války, která trvá od roku 2011. Generální tajemník OSN António Guterres ve svém apelu na dárce řekl, že syrská ekonomika je poničená a situaci zhoršuje pandemie covidu-19. "Skoro polovina rodin přišla o zdroj příjmu, devět z deseti Syřanů žije v chudobě," sdělil.

EU a USA se dohromady zavázaly poskytnout 1,2 miliardy dolarů, velkou částku - přes 1,7 miliardy dolarů přislíbilo Německo. Jde o nejvyšší příspěvek Německa Sýrii za čtyři roky a jeho ministr zahraničí Heiko Maas řekl, že "syrská tragédie musí skončit, a ne trvat dalších deset let".

Akce se nezúčastnili syrští představitelé a syrská média konferenci označují za propagandu. Syrský zástupce při OSN Basám Sabágh řekl, že se fórum vydává za orgán pomoci Syřanům, ale ve skutečnosti je to show, která bez účasti Damašku žádnou cenu nemá. Konference tohoto druhu podle něj poskytují prostor k útokům na Sýrii a jejímu znevažování.

reklama