Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Do atentátu na ruského blogera se podle Moskvy zapojili lidé kolem Navalného

Alexej Navalnyj
Alexej Navalnyj
Foto: Wikipedia **www.wikipedia.org**

Nedělní atentát na ruského blogera v Petrohradu naplánovaly ukrajinské rozvědky v součinnosti se spolupracovníky vězněného ruského opozičního představitele Alexeje Navalného, tvrdí podle agentury Interfax ruský protiteroristický výbor (NAK).

Bloger Vladlen Tatarskij zemřel při explozi v petrohradské kavárně. Ruský prezidentský mluvčí Dmitrij Peskov dnes jeho zavraždění označil za teroristický čin a uvedl, že za ním pravděpodobně stojí Kyjev. Ruské úřady v souvislosti s útokem zadržely ženu.

"Teroristický čin, který se odehrál 2. dubna (v neděli) v Petrohradu a byl namířen proti známému novináři Vladlenu Tatarskému, naplánovaly ukrajinské rozvědky se zapojením agentů z řad osob, které spolupracují s takzvaným Fondem boje proti korupci Navalného," citovala agentura Interfax prohlášení NAK. Protiteroristický výbor zároveň uvedl, že také Darja Trepovová, kterou dnes zadržely úřady v souvislosti s úmrtím Tatarského, je Navalného aktivní podporovatelkou. Navalného Fond boje proti korupci ruské úřady v roce 2021 označily za extremistický a zakázaly jeho činnost.

"Je to teroristický čin, viděli jsme oznámení NAK," sdělil podle agentury TASS Peskov. "Jsou data, soudě podle vyjádření NAK, že ukrajinské rozvědky mohou být do naplánování tohoto teroristického činu zapojeny," uvedl také mluvčí Kremlu.

Bloger Tatarskij, vlastním jménem Maxim Fomin, zahynul při výbuchu v kavárně během takzvaného vlasteneckého večera. Vyšetřovatelé se podle agentury Interfax domnívají, že se tak stalo poté, co mu žena dala jako dárek sádrovou sošku. Podle prvních zpráv bylo v této sošce patrně ukryté po domácku vyrobené výbušné zařízení. Podle ruských úřadů utrpělo při výbuchu zranění dalších asi 30 osob. Petrohradský informační portál Fontanka zveřejnil fotografie, které údajně zachycují ženu chvíli po předání sošky.

Čtyřicetiletý Tatarskij měl na svém profilu na síti Telegram 560.000 sledujících a byl podporovatelem ruské invaze na Ukrajinu. Měl vazby na žoldnéřskou Wagnerovu skupinu, Kreml, vedení separatistické Doněcké lidové republiky i ruské nacionalisty, kteří ovládají informační prostor v Rusku od začátku války proti Ukrajině.

Témata:  Alexej Navalnyj Rusko

Aktuálně se děje

21. července 2024 20:30

Biden stáhne kandidaturu na prezidenta USA

Americký prezident Joe Biden v neděli oznámil, že stáhne svou kandidaturu na post prezidenta USA a nebude se ucházet o znovuzvolení.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy