Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Dohoda o brexitu se týká i rybolovu. Na čem se obě strany dohodly?

Mořské ryby, ilustrační fotografie
Mořské ryby, ilustrační fotografie
Foto: Pixmac

Rybáři členských zemí Evropské unie se budou muset do poloviny roku 2026 vzdát čtvrtiny svých dosavadních úlovků v britských vodách. Vyplývá to z dohody o budoucích vztazích, kterou dnes dojednali zástupci Bruselu a Londýna, informovala agentura AFP. Otázka rybolovných práv byla při rozhovorech jednou z nejvíce sporných.

Čtvrtiny současného úlovku se budou muset rybáři unijních zemí vzdávat v následujících pěti a půl letech, které jsou označeny v dohodě jako přechodné období. Od konce června 2026 se pak bude o nových podmínkách přístupu unijních rybářů do britských vod vyjednávat každoročně.

Pokud nebude EU spokojená s vyjednaným kompromisem, bude moci podle dohody přijmout opatření proti britskému rybářskému průmyslu.

Otázka rybolovných práv patřila k nejsložitějším při jednání o dohodě o budoucích vztazích EU a Británie. Londýn původně žádal snížení unijního výlovu o 60 až 80 procent. Přechodné období mělo být jen tříleté.

Další podrobnosti o druzích lovených ryb a oblastech britských vod se budou teprve ladit, uvedla AFP.

Témata:  Brexit ryby rybaření EU

Aktuálně se děje

26. dubna 2024 9:26

Putin se plánuje v květnu vydat na návštěvu do Číny

Ruský prezident Vladimir Putin oznámil, že se plánuje v květnu vydat na návštěvu do Číny. Bude to jeho první zahraniční cesta od opětovného zvolení do prezidentské funkce, která má posílit vztahy mezi Moskvou a Pekingem. Uvedla to agentura AFP.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy