Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Eurokomise zajistila 300 milionů dávek covidové vakcíny od AstraZeneca

Koronavirus SARS-CoV-2
Koronavirus SARS-CoV-2
Foto: NIAID-RML

Evropská komise (EK) zajistila pro budoucí využití v zemích Evropské unie dalších 300 milionů dávek jedné z vyvíjených vakcín. Komise dnes oznámila, že dosáhla dohody s britskou farmaceutickou firmou AstraZeneca, která navazuje na úspěšné rozhovory s dalšími dvěma společnostmi.

Brusel na základě dosavadních jednání předběžně počítá s nákupem 800 milionů dávek, které budou moci využívat kromě zemí EU také obyvatelé chudších zemí.

"Intenzivní jednání komise přinášejí další výsledky," komentovala uzavřenou dohodu šéfka unijní exekutivy Ursula von der Leyenová. Smlouva s britskou firmou poskytne komisi vedle zmíněného počtu vakcín předkupní právo na dalších 100 milionů dávek.

We've reached a first agreement with the pharmaceutical company @AstraZeneca to purchase a potential vaccine against the #coronavirus.Our talks with several other manufacturers continue in order to bring more candidates into the EU vaccines portfolio.#StrongerTogether

— European Commission ?? (@EU_Commission) August 14, 2020

Komise už koncem července oznámila, že úspěšně uzavřela úvodní fázi jednání se společností Sanofi-GSK, ve čtvrtek pak dosáhla stejného pokroku s americkou firmou Johnson & Johnson. Od první z nich chce zakoupit 300 milionů, od druhé pak 200 milionů dávek s předkupním právem na dalších 200 milionů. Konečné dohody s nimi však zatím nepodepsala.

Členské země EU si budou moci prostřednictvím společných nákupů zajistit vakcíny v případě, že látky projdou klinickými zkouškami, které prověří jejich účinnost a bezpečnost.

Ve světě zatím neexistuje schválená vakcína proti nemoci covid-19, kterou způsobuje nový typ koronaviru odhalený poprvé koncem loňského roku v Číně. Rusko sice tento týden oznámilo, že schválilo první očkovací látku proti covidu-19 na světě, řada expertů o ní ale pochybuje, protože byla vyrobena v krátkém čase a zřejmě nebyla testována na dostatečném množství lidí.

Nyní je ve světě v různých stupních vývoje kolem 150 možných očkovacích látek, zhruba 20 z nich už testují na lidech v rámci klinických studií. Světová zdravotnická organizace (WHO) považuje za nejslibnější očkovací látku právě vakcínu firmy AstraZeneca, označovanou AZD1222.

Témata:  koronavirus (coronavirus) COVID-19 Evropská komise (EK) EU očkování Ursula von der Leyenová

Související

Aktuálně se děje

22. listopadu 2024 12:55

Kolik to stálo? Král Karel III. a dvě miliardy utracené po smrti Alžběty II.

Když v září 2022 zemřela všemi milovaná královna Alžběta II., tak v Británii nezavládlo bezvládí. Trůnu se ujal její syn Charles pod panovnickým jménem Karel III. Na oficiální korunovaci si však musel počkat až do května 2023. Stejně jako si britští daňoví poplatníci museli do těchto dní počkat na účet za korunovaci. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy