Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Erdogan doporučil Macronovi vyšetření za názory o islámu

Recep Tayyip Erdoğan
Recep Tayyip Erdoğan
Foto: bbm.gov.tr

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dnes doporučil svému francouzskému protějšku, aby se podrobil psychiatrickému vyšetření. Erdogan Macrona kritizuje za jeho politiku vůči muslimům a islámu.

Francouzský prezident pohrozil zásahem proti části muslimské komunity ve Francii a hodlá také zakročit proti tomu, co nazval islámský separatismus.

"Vše, co se dá říci o hlavě státu, která tímto způsobem jedná se členy odlišných náboženských skupin, je toto: nejprve jděte na vyšetření svého duševního stavu," prohlásil Erdogan v televizím projevu.

Už v minulosti označil za provokaci Macronovy výroky o islámském separatismu a plánech na nezbytný zásah do záležitostí islámu ve Francii. Návrh zákona proti radikálnímu islámu má být zveřejněn v prosinci. Má posílit republikánské principy a sekularismus a jeho součástí bude i návrh větší kontroly financí mešit a zákazu profesionální přípravy imámů v cizině.

Erdogan už začátkem října označil Macronův výrok o islámském separatismu za urážku a neomalenost.

Jak připomíná agentura Reuters, Francie i Turecko jsou členové NATO, ale mají velmi odlišné názory na mnoho politických otázek týkajících se Sýrie, Libye, námořního práva ve východním Středomoří nebo konfliktu v Náhorním Karabachu.

Témata:  Recep Tayyip Erdogan Emmanuel Macron

Související

Aktuálně se děje

4:00

Počasí příští týden: Teploty budou skákat o desítky stupňů

Příští týden nás čeká silně proměnlivé počasí. Zatímco v noci a k ránu mohou klesat teploty i pod bod mrazu, během dne naopak budou stoupat až nad 20 stupňů, uvádí ČHMÚ.cz.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Polsko-Běloruská hranice

Evropské státy kvůli Rusku vystupují z Ottawské úmluvy. Aktivisté jsou na nohou

V Evropě dochází k pozoruhodnému a zároveň znepokojivému obratu v otázce mezinárodní bezpečnostní politiky. Pět států sousedících s Ruskem – Finsko, Polsko, Lotyšsko, Estonsko a Litva – oznámilo svůj záměr vystoupit z Ottawské úmluvy, která zakazuje používání protipěchotních min. Tím se tyto země odklání od jednoho z nejvýznamnějších globálních odzbrojovacích dohod posledních dekád. Rozhodnutí vyvolalo silnou kritiku ze strany lidskoprávních organizací.