reklama

Turecká prezidentská kancelář na sociální síti X informovala, že protokol o přistoupení Švédska k NATO byl dnes podepsán prezidentem Erdoganem a předložen parlamentu. V tuto chvíli není jasné, kdy se zákonodárci k hlasování sejdou.

Turecko každopádně není jedinou zemí, která dosud blokuje vstup skandinávské země do NATO. Ratifikovat ho musí také Maďarsko. Šéf jeho diplomacie Péter Szijjártó na začátku října řekl, že pokud Stockholm obnoví svůj respekt v bilaterálních vztazích k Budapešti, bude parlament připraven urychlit ratifikační proces.

Maďarský premiér Viktor Orbán v parlamentu na konci září prohlásil, že neexistují žádné naléhavé okolnosti, které by nutily Maďarsko ratifikovat vstup Švédska do aliance. Podotkl, že vládnoucí strana Fidesz má problémy se švédským dokumentárním filmem z roku 2019, který zpochybňuje demokracii v Maďarsku.

Švédsko podalo žádost o vstup do NATO kvůli ruské agresi na Ukrajině, která započala na konci loňského února, společně s Finskem. Helsinky se již staly jednatřicátým členem aliance.