Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Erdogan předložil parlamentu ratifikaci švédského vstupu do NATO

Recep Tayyip Erdoğan
Recep Tayyip Erdoğan
Foto: bbm.gov.tr

Švédsko je o krok blíž ratifikaci členství v Severoatlantické alianci. Patřičný protokol v pondělí podepsal turecký prezident Recep Tayyip Erdogan, souhlas musí vyslovit ještě turecký parlament.

Turecká prezidentská kancelář na sociální síti X informovala, že protokol o přistoupení Švédska k NATO byl dnes podepsán prezidentem Erdoganem a předložen parlamentu. V tuto chvíli není jasné, kdy se zákonodárci k hlasování sejdou.

Turecko každopádně není jedinou zemí, která dosud blokuje vstup skandinávské země do NATO. Ratifikovat ho musí také Maďarsko. Šéf jeho diplomacie Péter Szijjártó na začátku října řekl, že pokud Stockholm obnoví svůj respekt v bilaterálních vztazích k Budapešti, bude parlament připraven urychlit ratifikační proces.

Maďarský premiér Viktor Orbán v parlamentu na konci září prohlásil, že neexistují žádné naléhavé okolnosti, které by nutily Maďarsko ratifikovat vstup Švédska do aliance. Podotkl, že vládnoucí strana Fidesz má problémy se švédským dokumentárním filmem z roku 2019, který zpochybňuje demokracii v Maďarsku.

Švédsko podalo žádost o vstup do NATO kvůli ruské agresi na Ukrajině, která započala na konci loňského února, společně s Finskem. Helsinky se již staly jednatřicátým členem aliance.

Témata:  Recep Tayyip Erdogan Švédsko NATO (Severoatlantická aliance) Turecko

Související

Aktuálně se děje

11:50

Leoš Mareš terčem Jana Krause. Schytal to za vizáž i pěvecké výkony

Do výročního dílu Show Jana Krause k dvaceti letům pořadu na televizní obrazovce přijal pozvání i Leoš Mareš. A je otázkou, zdali toho zpětně nelituje. Kraus, který nikdy neměl problém říkat věci narovinu, se do něj opřel hned několikrát. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.