reklama

Turecký prezident Tayyip Erdogan si tento týden stěžoval, že je mu nepříjemné vidět to, co popsal jako „barvy LGBT“ na půdě Organizace spojených národů, která je tento týden ozdobena jasnými barvami propagujícími Cíle udržitelného rozvoje, jak informovala agentura Reuters.

Erdogan řekl, že by to rád probral s generálním tajemníkem OSN Antoniem Guterresem, jak informovala ve čtvrtek turecká média. Turecká vláda vedená Erdoganem a jeho islamisticky zakořeněnou stranou AK zpřísnila svůj postoj ke svobodám LGBTQ.

„Jedním z problémů, které mě nejvíce trápí... je to, že při vstupu na Valné shromáždění Organizace spojených národů vidíte na schodech a dalších místech barvy LGBT,“ řekl Erdogan podle televizní stanice Haberturk a dalších.

Kolik LGBT je právě teď na světě? Jakkoli mají v těchto krocích pravdu, stejně tak mají právo i ti proti LGBT,“ řekl Erdogan, který členy LGBTQ komunity často označoval za „devianty“ a během své letošní volební kampaně zvláště zpřísnil svou rétoriku.

Někteří diplomaté OSN však naznačili, že prezident Erdogan mohl zaměnit 17 různých barev, které symbolizují Cíle udržitelného rozvoje a byly použity k ozdobení částí sídla OSN pro summit konaný na začátku tohoto týdne, s barvami duhy Pride spojenými s právy LGBTQ.

I přesto, že generální tajemník OSN Antonio Guterres je známým zastáncem práv LGBTQ a hovořil o potřebě boje proti diskriminaci, nebyly v sídle OSN použity barvy duhy Pride k propagaci práv LGBTQ.

Mluvčí generálního tajemníka Guterrese neposkytl okamžitý komentář k výrokům prezidenta Erdogana.

Seznam 17 cílů udržitelného rozvoje, který byl přijat světovými lídry v roce 2015 s cílem dosáhnout těchto cílů do roku 2030, zahrnuje globální úkoly, jako je odstranění hladu a extrémní chudoby, boj proti změně klimatu, snižování nerovností a podpora rovnosti žen a mužů.

V Turecku není homosexualita trestným činem, ale stále se zde vyskytuje rozšířená společenská nepřátelství vůči této sexuální orientaci, a v průběhu let se zpřísnily policejní zásahy proti Pride Parade a podobným událostem.