Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Erdoganova AKP prohrála v komunálních volbách s opozicí

Recep Tayyip Erdoğan
Recep Tayyip Erdoğan
Foto: bbm.gov.tr

Nedělní komunální volby v Turecku skončily porážkou pro Stranu spravedlnosti a rozvoje (AKP) prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, který označil výsledky za zlomové. Strana podle něj hodlá respektovat vůli občanů, ačkoliv nedosáhla stanovených cílů.

"Bohužel, nedosáhli jsme výsledků, které jsme chtěli a ve které jsme doufali," řekl Erdogan podle France24 svým příznivcům před stranickým sídlem v Ankaře. "Výsledky voleb otevřeně a sebekriticky zhodnotíme v orgánech naší strany," dodal.

Předběžné výsledky naznačují, že AKP ztrácela půdu pod nohama po celém Turecku. Opoziční Republikánská lidová strana (CHP) získala nejvíce provincií, přičemž její kandidáti se značným náskokem obhájili primátorské funkce v nejlidnatějším Istanbulu a hlavním městě Ankaře.

Primátorem Istanbulu, metropole se 16 miliony obyvatel, bude nadále Ekrem Imamoglu z CHP. Získal více než 51 procent hlasů. Největší turecké město je přitom místem, odkud se Erdogan odrazil až do prezidentské funkce. Mezi lety 1994 až 1998 totiž stál v čele Istanbulu.

Ankaru i po nedělních volbách povede Mansur Yavaš, jehož podpořilo ještě více místních obyvatel. Konkrétně získal přes 70 procent hlasů. Komunálních voleb se zúčastnilo 75 procent oprávněných voličů. Na celonárodní úrovni si nejlépe vedla CHP s 37,6 procenta. AKP volilo o dvě procenta lidí méně.

Zahraniční média vnímala komunální volby jako test popularity sedmdesátiletého Erdogana v době, kdy se Turci musí vyrovnávat s vysokými životními náklady. AKP neuspěla, ačkoliv měla větší přístup do státních médií, na což poukazovali pozorovatelé.

Témata:  Erdogan, Recep Tayyip (turecký politik) Turecko

Související

Aktuálně se děje

21. dubna 2024 18:45

Policie brzy uzavře případ Vrbětice. Rakušan řekl, že vyšetřování finišuje

Policie by v květnu mohla uzavřít vyšetřování explozí v muničních skladech ve Vrběticích. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) v nedělním vydání pořadu Otázky Václava Moravce potvrdil, že policejní vyšetřování finišuje. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy