Evropská unie buduje "velkou shodu" na boji proti současné energetické krizi, řekl španělský premiér Pedro Sánchez při příchodu na unijní summit, jehož hlavním tématem je hledání společného postupu proti vysokým cenám energií. Prezidenti a premiéři se zatím neshodují na tom, zda a případně jak zastropovat cenu plynu. Také by se mohli vyjádřit k částem nového plánu Evropské komise.
Belgický premiér Alexander De Croo uvedl, že balík představený v úterý má podporu velké většiny členských zemí.
"Věřím, že budujeme velkou evropskou shodu," řekl Sánchez, který na dnešní jednání Evropské rady dorazil mezi prvními lídry. Vícero z návrhů unijní exekutivy je podle něj součástí "evropského konsenzu", který vzniká v posledních měsících. Konkrétně zmínil společné nákupy plynu a solidaritu mezi členskými zeměmi.
Španělsko společné nákupy prosazovalo už v loňském roce. Letos pak zavedlo společně s Portugalskem systém pro zastropování ceny plynu používaného k výrobě elektřiny, který nyní chtějí mnohé členské země rozšířit na celou EU. Část vlád v čele s tou Německou je ale proti.
Německý kancléř Olaf Scholz se před dnešním jednáním podrobněji k možnosti rozšířit takzvaný iberský model podrobněji nevyjádřil. Podle agentury Reuters řekl, že je jasné, že po všech unijních lídrech je požadováno snížení cen plynu a ropy. Poznamenal, že cena plynu od konce léta klesá, tento pokles nicméně podle něj musí být rychlejší.
Mezi zastánce společných nákupů plynu i zastropování ceny se naopak řadí lotyšský premiér Krišjánis Kariňš. "Udělám vše pro to, abych všechny přesvědčil, že společné nákupy by byly velmi dobrá věc, podobně by mohl být dobrý i cenový strop plynu," uvedl před jednáním Evropské rady. Pokud se lídrům podaří domluvit na stanovení maximálních cen, pomůže to podle něj všem.
Témata: Pedro Sánchez, EU, energetika
Související
12. listopadu 2024 21:22
25. dubna 2024 14:22
16. listopadu 2023 18:05
23. července 2023 21:12
12. července 2023 20:10
29. května 2023 13:05