Německo o půlnoci ukončilo veškeré kontroly na svých hranicích zavedené v souvislosti s pandemií koronaviru. Do spolkové republiky se tak znovu volně dostanou občané všech sousedních zemí včetně Česka. Spolková republika ode dneška také zrušila varování před cestováním do všech sousedních i zhruba dvou desítek dalších evropských zemí.
Německo zavedlo kontroly kvůli koronaviru na hranicích s Francií, Rakouskem, Švýcarskem, Lucemburskem a Dánskem 16. března. Hraniční přechody s Českem a s trojicí dalších sousedních zemí nekontrolovalo, ale také zde byly v pohraniční oblasti četnější hlídky.
Ode dneška už jsou hranice znovu volně prostupné, i když německá média upozorňují na delší fronty na hranicích s Dánskem, které byly ze strany skandinávské země ráno stále ještě kontrolovány.
Trojice kontrolních stanovišť je nadále jen na hranicích s Rakouskem, kde ale vznikla už před pandemií, a to kvůli usměrňování migračních toků.
Berlín dnes také zrušil varování před cestami do zhruba 30 evropských zemí včetně České republiky. Pro více než 160 dalších států ale varování před cestami, které nejsou nutné, nadále platí, a to až do konce srpna. Již předtím může však být na základě dobré individuální epidemiologické situace zrušeno.
I přes dnešní uvolnění varují někteří němečtí politici před přehnanými očekáváními, pokud jde o letní dovolenou. Ministr zahraničí Heiko Maas poznamenal, že krize způsobená nákazou zdaleka není u konce. Každý, kdo si myslí, že letošní dovolená bude stejná jako dříve, podle něj bude překvapen.
Zdravotnický expert vládní sociální demokracie (SPD) Karl Lauterbach zase podotkl, že by si zejména lidé se zdravotními problémy měli pečlivě zvážit, jestli a kam do zahraničí pojedou.
V Řecku jsou ode dneška v provozu dvě hlavní letiště - v Aténách a v Soluni. Země dneškem obnovuje turistickou sezonu a bude znovu přijímat zahraniční turisty. Řecko, jež loni navštívilo 33 milionů lidí, doufá v době epidemie koronaviru v návrat aspoň části návštěvníků. V cestovním ruchu, na nějž připadá pětina ekonomického výkonu země, je zaměstnáno 700.000 lidí, upozornila agentura Reuters.
Řecko zůstane, přes ochotu otevřít se znovu turistům, obezřetné vůči lidem přijíždějícím z rizikových evropských zemí. Budou otestováni na koronavirus a v případě pozitivního výsledku budou muset na dva týdny do karantény. Omezení platí pro pasažéry z Británie a Turecka, testy v případě náštěvníků z ostatních států budou prováděné náhodně.
Řecku se díky včasným opatřením přijatým v březnu podařilo udržet počet případů koronaviru na nízkých hodnotách - 3121 nakažených a 183 mrtvých.
Premiér Kyriakos Mitsotakis si k ohlášení začátku turistické sezony o víkendu vybral ostrov Santorini. Řekl, že prioritou vlády je zajistit, aby Řecko bylo pro návštěvníky bezpečnou evropskou destinací. "Můžete přijet, zažijete úžasné chvíle, můžete si sednout na terasu s výhledem a popít víno Assyrtiko, užít si pláže. Nechceme ale, abyste se shromažďovali v plážových barech, pár věcí letos v létě nepovolíme," řekl. Při otevírání ekonomiky podle něj zůstanou v platnosti některá nařízení jako dodržování bezpečné vzdálenosti nebo povinné nošení roušek v prostředcích hromadné dopravy.
Aténské letiště je otevřeno už několik dní, bylo tam otestováno 4000 lidí a jen ve dvou případech byl test pozitivní. Ode dneška je v provozu také letiště v Soluni, regionální letiště obnoví provoz 1. července.
V hotelu Gallini na ostrově Santorini dnes očekávají hosty z USA. Mají přicestovat z Atén, kam přiletí z Německa. V Aténách dnes přistanou spoje z Paříže, Amsterodamu, Londýna i Říma.
V Paříži a okolí se dnes znovu otevřely vnitřní prostory kaváren a restaurací, do kterých hosté nemohli od poloviny března. O zrušení omezení, které vláda schválila kvůli epidemií covidu-19, informoval v neděli prezident Emmanuel Macron. Francie dnes také zrušila omezení na hranicích s většinou sousedních zemí. Po celé zemi se začaly návštěvníkům otevírat i památky včetně Vítězného oblouku v Paříži či opatství Mont-Saint-Michel v Normandii.
Většina restaurací, kaváren a hotelů se ve Francii mohla otevřít už na počátku června. Oblast hlavního města a okolí, tedy region nazývaný Île-de-France, ale úřady považovaly za rizikovou. Lidé si tak mohli zatím vychutnat ranní kávu, oběd či večeři jen na předzahrádkách.
Až dnes se mohly po třech měsících otevřít i vnitřní prostory podniků. Paříž a okolí se totiž ode dneška dostala do takzvané zelené zóny, kde je podle úřadů riziko šíření viru SARS-CoV-2 nízké. V oranžové zóně s vyšším rizikem šíření koronaviru tak po dnešku zůstávají už jen ostrov Mayotte a Francouzská Guyana.
I v otevřených kavárnách a restauracích budou muset lidé dál dodržovat některá opatření. Při pohybu po nich budou muset mít například roušku.
Francie dnes o půlnoci zrušila omezení na hranicích se sousedními zeměmi s výjimkou Španělska a Británie. Pro lidi cestujících z těchto dvou zemí nadále platí, že musí po příjezdu do dvoutýdenní karantény. Pro Španělsko by mělo opatření platit do konce tohoto týdne, pro Británii do odvolání. Od 1. července chce Francie postupně otevírat hranice i pro občany zemí mimo schengenský prostor.
Oživení čeká ode dneška také oblast kultury, volného času a cestovního ruchu. Po třech měsících budou moci v Paříži znovu otevřít divadla, posilovny i bazény.
Návštěvníkům se dnes znovu otevírá také řada francouzských památek. Je mezi nimi Vítězný oblouk, Pantheon, palác Conciergerie v Paříži či zámek ve Vincennes. Otevřené je opět též opatství na přílivovém ostrově Mont-Saint-Michel na severozápadě Francie, které je na seznamu kulturního dědictví UNESCO. U většiny památek je nicméně omezen počet návštěvníků, kteří se navíc smí po objektech pohybovat pouze s rouškami a vstupenky si musí koupit předem na internetu.
Další známé francouzské památky se otevřou v nadcházejících týdnech. Například bazilika v Saint-Denis s pohřebištěm francouzských králů přivítá znovu návštěvníky 21. června, Eiffelova věž v Paříži 25. června, galerie Centre Pompidou 1. července a nejnavštěvovanější muzeum světa, pařížský Louvre až 6. července.
Úlevu dnešek přináší také mnoha obyvatelům domovů pro seniory, kteří budou moci opět přijímat návštěvy.
Do starých kolejí se začíná vracet také politický život Francie. Dnes oficiálně začíná kampaň před druhým kolem místních voleb. To se mělo původně uskutečnit už v březnu, bylo ale kvůli šíření koronaviru odloženo na 28. června.
Ve Francii s covidem-19 zemřelo od počátku epidemie 29.407 lidí. Ministr zdravotnictví Olivier Véran dnes řekl, že má země hlavní část epidemie za sebou. "Virus ale není mrtvý. Úplně jsme ho neporazili, kontrolujeme jen jeho šíření," uvedl.
Související
19. listopadu 2024 15:42
19. listopadu 2024 9:30
15. listopadu 2024 16:36
7. listopadu 2024 20:11
22. října 2024 17:22