Evropská unie dnes formálně přijala jedenáctý balíček protiruských sankcí, který cílí na ruskou ekonomiku i jednotlivce. Informovala o tom Rada EU. Cílem nově přijatých opatření je především zamezit obcházení sankcí.
"Naše sankce už si vybírají daň na ruské ekonomice a schopnostech Kremlu financovat agresi. Dnešní balíček zvyšuje náš tlak na Rusko a Putinovu válečnou mašinu. Míří na obcházení sankcí, takže maximalizujeme náš tlak na Rusko tím, že ho připravíme o další zdroje, které zoufale potřebuje pro svou ilegální válku proti Ukrajině," uvedl šéf unijní diplomacie Josep Borrell.
Dohodu na jedenáctém balíku sankcí oznámilo ve středu švédské předsednictví Rady EU. Nová sada sankcí, o které se jednalo mezi sedmadvaceti členskými zeměmi po dobu více než šesti týdnů, zahrnuje zejména opatření zaměřená proti obcházení stávajících sankcí.
Členské státy unie budou nově mít možnost zakázat lodím, které tajně převážejí ruskou ropu, kotvení ve svých přístavech. Brusel je také připraven omezit vývoz vojensky využitelných technologií do zemí, které je následně mohou poskytovat Rusku. Vývozní restrikce se týkají více než osmi desítek firem z Ruska, Číny nebo Íránu. Na sankční seznam přibylo přes sto ruských činitelů a subjektů. Mezi nejnovějšími opatřeními je také zákaz vysílání pěti ruských TV kanálů.
Od začátku loňské ruské invaze zavedl evropský blok tvrdé sankce vůči ruskému hospodářství, které omezily vývoz vojensky využitelných technologií, dovoz ropy či obchodní vztahy s bankami. Nicméně některé sankce dosud režim prezidenta Vladimira Putina obcházel prostřednictvím jiných zemí a zahraničních společností.
Témata: EU, protiruské sankce, Rusko
Související
4. října 2024 16:40
20. září 2024 22:09
3. září 2024 13:13
21. srpna 2024 17:09
21. srpna 2024 14:50