Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Evropská unie schválila jedenáctý balík protiruských sankcí

Evropská unie, ilustrační fotografie.
Evropská unie, ilustrační fotografie.
Foto: Pixabay

Evropská unie dnes formálně přijala jedenáctý balíček protiruských sankcí, který cílí na ruskou ekonomiku i jednotlivce. Informovala o tom Rada EU. Cílem nově přijatých opatření je především zamezit obcházení sankcí.

"Naše sankce už si vybírají daň na ruské ekonomice a schopnostech Kremlu financovat agresi. Dnešní balíček zvyšuje náš tlak na Rusko a Putinovu válečnou mašinu. Míří na obcházení sankcí, takže maximalizujeme náš tlak na Rusko tím, že ho připravíme o další zdroje, které zoufale potřebuje pro svou ilegální válku proti Ukrajině," uvedl šéf unijní diplomacie Josep Borrell.

Dohodu na jedenáctém balíku sankcí oznámilo ve středu švédské předsednictví Rady EU. Nová sada sankcí, o které se jednalo mezi sedmadvaceti členskými zeměmi po dobu více než šesti týdnů, zahrnuje zejména opatření zaměřená proti obcházení stávajících sankcí.

Členské státy unie budou nově mít možnost zakázat lodím, které tajně převážejí ruskou ropu, kotvení ve svých přístavech. Brusel je také připraven omezit vývoz vojensky využitelných technologií do zemí, které je následně mohou poskytovat Rusku. Vývozní restrikce se týkají více než osmi desítek firem z Ruska, Číny nebo Íránu. Na sankční seznam přibylo přes sto ruských činitelů a subjektů. Mezi nejnovějšími opatřeními je také zákaz vysílání pěti ruských TV kanálů.

Od začátku loňské ruské invaze zavedl evropský blok tvrdé sankce vůči ruskému hospodářství, které omezily vývoz vojensky využitelných technologií, dovoz ropy či obchodní vztahy s bankami. Nicméně některé sankce dosud režim prezidenta Vladimira Putina obcházel prostřednictvím jiných zemí a zahraničních společností.

Témata:  EU protiruské sankce Rusko

Související

Aktuálně se děje

8. července 2025 17:56

Samosběr jahod se v roce 2025 chýlí ke konci. Co můžete sbírat namísto nich?

Letní měsíce lákají nejen k výletům a opalování, ale také k čím dál populárnějším samosběrům ovoce. Zatímco jahody jsou dlouhodobě nejznámější a nejdostupnější plodinou, kterou si lidé sami sklízí, nabídka samosběrů se rok od roku rozšiřuje. Co dalšího si tedy můžete z českých sadů a plantáží odnést, když přijdete s košíkem a chutí na čerstvé ovoce?

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Tálibán

Komentář

Velmoci uznávají teroristické státy. Situaci můžeme zachránit, když neztratíme morální kompas

Rusko oficiálně uznalo vládu Tálibánu v Afghánistánu, Spojené státy zvažují vyškrtnutí syrské HTS ze seznamu teroristů. Dva subjekty s násilnou minulostí tak získávají legitimitu, aniž by se vzdaly své radikální povahy. Svět tím riskuje precedent, že moc uchvácená silou a bez respektu k právům může být cestou k mezinárodnímu uznání. Svět v tuto chvíli nesmí ztratit morální kompas.