reklama

S podobnými poznatky přišlo i americké Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC), které kvůli tomu minulý týden doporučilo plně naočkovaným Američanům nosit roušky. Výzkum provedený na stovce případů podle agentury naznačil, že při infekci deltou je výskyt viru v dýchacích cestách očkovaných a neočkovaných k nerozeznání.

Vysoce nakažlivá varianta delta je nyní nejrozšířenější variantou koronaviru na světě. Vakcíny proti covidu-19 se dosud prokázaly jako účinná ochrana proti těžkému průběhu nemoci či úmrtí, obzvlášť po dokončení vakcinace. Vědci však dosud nemají dostatečná data na to, aby určili, zda očkovaní lidé mohou nemocí nakazit i ostatní.

"Některé prvotní poznatky ... naznačují, že úroveň viru u těch, kteří se nakazí deltou a zároveň už jsou naočkovaní, může být stejná jako u úroveň zjištěná u lidí bez vakcinace," píše PHE v prohlášení.

"Z toho můžeme vyvodit závěry ohledně nakažlivostí lidí, ať už jsou očkovaní, nebo nejsou. Nicméně jde o předběžnou analýzu, abychom potvrdili, zda to tak opravdu je, je potřeba dalších cílených studií," uvádí PHE.

Agentura zároveň zveřejnila data, podle kterých z pacientů hospitalizovaných od 19. července, u nichž se potvrdila nákaza variantou delta, jich 55,1 procenta nemělo očkování. Bezmála 35 procent z nich naopak obdrželo dvě dávky vakcíny proti covidu-19.

V Británii je plně naočkováno téměř 75 procent obyvatel. Podle agentury proto "s vyšší mírou proočkovanosti populace v nemocnicích uvidíme relativně vyšší procento těch, kteří obdrželi vakcínu".