Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Extremistická AfD? Soudní rozhodnutí umožňuje takové označení

Ilustrační fotografie.
Ilustrační fotografie.
Foto: Pixabay

Němci mohou nadále označovat opoziční krajně pravicovou stranu Alternativa pro Německo (AfD) za extremistickou, vyplývá z pondělního rozhodnutí vrchního správního soudu v Münsteru. Informovala o tom agentura Reuters.

Jako extremistickou skupinu klasifikuje AfD německý Spolkový úřad na ochranu ústavy (BfV), který na základě toho může stranu tajně sledovat, a to i prostřednictvím odposlouchávání či informátorů uvnitř strany. 

Úlohou úřadu je ochrana německé demokracie před extremistickými hrozbami. AfD a její mládežnickou organizaci Junge Alternativa (Mladá Alternativa) klasifikuje jako možnou extremistickou pravicovou skupinu od roku 2021. 

Nižší správní soud v Kolíně nad Rýnem v roce 2022 potvrdil, že BfV může monitorovat AfD jako podezřelou extremistickou skupinu. Strana se vůči tomuto rozhodnutí odvolala k vrchnímu správnímu soudu v Münsteru, který předchozí rozhodnutí dnes potvrdil. Rozsudek však zatím není pravomocný a strana se proti němu může odvolat.

"Rozhodnutí soudu potvrzuje, co říkáme roky: AfD je krajně pravicová strana, která chce oslabit naši demokracii a právní stát," uvedl v prohlášení Felix Kolb, šéf nevládní organizace Campact, která bojuje proti extremismu. 

Témata:  Alternativa pro Německo soudy Německo

Aktuálně se děje

18. června 2024 17:36

17. června 2024 18:30

Univerzita nesouhlasí s odložením případu střelby na FF UK

Univerzita Karlova (UK) v pondělí podá stížnost proti policejnímu usnesení o odložení případu tragického prosincového útoku v budově Filozofické fakulty. Při střelbě zemřelo 14 lidí.

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy

Ruská armáda, ilustrační foto

Ruští vojáci uřízli hlavu ukrajinskému vojákovi, tvrdí Kyjev

Ukrajinský generální prokurátor Andrij Kostin obvinil ruské invazní jednotky, že v Doněcké oblasti na východě Ukrajiny uřízly hlavu ukrajinskému vojákovi. Podle Kostina dostali ruští vojáci ve Volnovašském okrese od svých velitelů rozkaz, aby ukrajinské vojáky nezajímali, ale brutálně je zabili. Moskva se k těmto obviněním nevyjádřila.