Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Extremistická AfD? Soudní rozhodnutí umožňuje takové označení

Ilustrační fotografie.
Ilustrační fotografie.
Foto: Pixabay

Němci mohou nadále označovat opoziční krajně pravicovou stranu Alternativa pro Německo (AfD) za extremistickou, vyplývá z pondělního rozhodnutí vrchního správního soudu v Münsteru. Informovala o tom agentura Reuters.

Jako extremistickou skupinu klasifikuje AfD německý Spolkový úřad na ochranu ústavy (BfV), který na základě toho může stranu tajně sledovat, a to i prostřednictvím odposlouchávání či informátorů uvnitř strany. 

Úlohou úřadu je ochrana německé demokracie před extremistickými hrozbami. AfD a její mládežnickou organizaci Junge Alternativa (Mladá Alternativa) klasifikuje jako možnou extremistickou pravicovou skupinu od roku 2021. 

Nižší správní soud v Kolíně nad Rýnem v roce 2022 potvrdil, že BfV může monitorovat AfD jako podezřelou extremistickou skupinu. Strana se vůči tomuto rozhodnutí odvolala k vrchnímu správnímu soudu v Münsteru, který předchozí rozhodnutí dnes potvrdil. Rozsudek však zatím není pravomocný a strana se proti němu může odvolat.

"Rozhodnutí soudu potvrzuje, co říkáme roky: AfD je krajně pravicová strana, která chce oslabit naši demokracii a právní stát," uvedl v prohlášení Felix Kolb, šéf nevládní organizace Campact, která bojuje proti extremismu. 

Témata:  Alternativa pro Německo soudy Německo

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:46

Rusko si našlo nový cíl číslo jedna. Polsko

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.