Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Finsko zváží vývoz zbraní do Turecka, očekává jeho souhlas se vstupem do NATO

Finsko, ilustrační fotografie.
Finsko, ilustrační fotografie.
Foto: Pixabay

Finsko zvažuje, že bude případ od případu povolovat vývoz zbraní do Turecka. Řekl to dnes podle agentury Reuters během návštěvy Turecka finský ministr obrany Antti Kaikkonen. Helsinky chtějí, aby Turecko ratifikovalo vstup Finska a Švédska do NATO. Ankara Finsko vyzvala, aby před tím začalo povolovat vývoz zbraní do Turecka.

Finsko a Švédsko podaly přihlášku do NATO v květnu v reakci na ruský vpád na Ukrajinu. Jejich přihlášku však musí schválit všech 30 členských zemí aliance. Právě Turecko a také Maďarsko tak ještě neučinily. Turecko dosud členství Švédska a Finska odmítalo s argumentem, že obě severské země hostí kurdské radikály. Turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoglu tento týden také prohlásil, že od Finska očekává zrušení zbrojního embarga jako jeden z kroků ke schválení vstupu země do NATO.

Kaikkonen podle Reuters řekl, že ani Finsko, ani Švédsko neuplatňují vůči Turecku všeobecné zbrojní embargo. Finsko však v roce 2019 zmrazilo udělování nových povolení na vývoz zbraní do Turecka poté, co Ankara zahájila pozemní ofenzivu v kurdských oblastech severní Sýrie. "V zásadě je možné, že vydání nějakých povolení můžeme zajistit," řekl dnes Kaikkonen po setkání se svým tureckým protějškem Hulusim Akarem. Žádosti lze podle Kaikkonena zpracovávat případ od případu, jak budou přicházet.

Podle agentury AP dnes Akar řekl, že Turecko je nadále znepokojeno údajnými aktivitami kurdských radikálních skupin ve Finsku a očekává, že Helsinky podniknou "konkrétní kroky", než bude moci Ankara schválit členství Finska v NATO. ""Řekl jsem jim, že jsme znepokojeni pokračujícími aktivitami teroristických organizací PKK/YPG a jejich podporovatelů ve Finsku a že z toho máme obavy," řekl Akar s poukazem na zakázanou Stranu kurdských pracujících (PKK) a kurdské milice YPG, které působí na severu Sýrie.

Turecko na konci června podepsalo se Švédskem a Finskem memorandum, které mělo odblokovat přístup obou severských zemí do NATO, kterému bránila právě Ankara. V dokumentu se obě země zavázaly k užší spolupráci s Tureckem v boji proti terorismu. Od toho si turečtí představitelé mimo jiné slibovali vydání 33 lidí, mezi kterými jsou i příslušníci údajných teroristických organizací.

Témata:  Finsko Turecko NATO (Severoatlantická aliance)

Související

Aktuálně se děje

10. května 2025 15:17

Od pondělí bude na Ukrajině platit příměří, prohlásil Trump po jednání koalice ochotných. Jinak Rusko uvidí

Evropská diplomatická ofenziva vyvrcholila 10. května v ukrajinské metropoli Kyjevě, kam přijeli čelní představitelé čtyř klíčových evropských zemí – Francie, Německa, Velké Británie a Polska – na podporu Ukrajiny. Prezident Volodymyr Zelenskyj je přivítal osobně, aby společně jednali o novém návrhu na 30denní bezpodmínečné příměří s Ruskem. Do jednání se zapojil i americký prezident Donald Trump během společného telefonátu s evropskými lídry.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

raketový systém Patriot

Rakety Patriot jsou pro Ukrajinu klíčové. Proč nedokáže vyrobit vlastní náhradu?

Ukrajinská města v posledních týdnech čelila smršti ruských balistických útoků, které si vyžádaly desítky civilních obětí. Útočné rakety Iskander s klastrovými hlavicemi zabíjely v Sumách i v Kryvém Rihu, v Kyjevě se podařilo část střel zneškodnit, přesto čtyři zasáhly cíl – zemřelo 12 lidí a téměř 90 jich bylo zraněno. Ukrajinská protivzdušná obrana, dříve považovaná za jednu z nejlepších v Evropě, naráží na limity. Důvod? Nedostatek moderních systémů typu Patriot, jejichž efektivitu Ukrajina nedokáže domácími silami nahradit.