Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Francie chce zakázat Black Friday

Slevy, ilustrační fotografie
Slevy, ilustrační fotografie
Foto: Adam Mráček / INCORP images

Někteří francouzští zákonodárci navrhují zakázat Black Friday. Obří předvánoční slevová akce původem ze Spojených států totiž způsobuje plýtvání surovinami a nadměrnou spotřebu, stojí v dnes podaném návrhu zákona, o němž informuje agentura AP.

Uzákonění zákazu prosazovala bývalá francouzská ministryně pro životní prostředí Delphine Bathoová. Francouzský parlament návrh projedná příští měsíc. Proti se staví francouzský svaz obchodníků na internetu.

Dnes kritizovala Black Friday na rozhlasové stanici Europe 1 Elisabeth Borneová, která ve francouzské vládě odpovídá za ekologickou transformaci. Komerční akce má podle ní na svědomí "dopravní zácpy, znečištění a emise." Dodala, že by proti Black Friday nebyla, pokud by pomáhal malým francouzským prodejcům, ale nyní z něj těží hlavně velké internetové obchody.

Francouzští aktivisté za lepší klima plánují na pátek, kdy se slevová akce spustí, demonstraci. Nazvali ji Block Friday.

Black Friday se začal ve Francii prosazovat po roce 2010. Přišly s ním nejprve internetové firmy, posléze se k nim připojily i kamenné prodejny. Slevy ve Francii ale nebývají tak významné jako v USA, kde dosahují až 80 procent. Země má tradici velkých povánočních výprodejů, které také reguluje stát.

Témata:  černý pátek nákupy USA Francie slevy

Související

Aktuálně se děje

17. ledna 2025 12:45

Karel Šíp dostal naloženo. Ringo Čech se opřel do jeho druhé rodiny

Vztah Karla Šípa a Františka Ringo Čecha neměl před mnoha desítkami let právě nejlepší začátek, ale časem se z obou slavných mužů stali přátelé. Ringovi to ale nebrání v tom, aby se do váženého kolegy opřel. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Ilustrační foto

Konec tranzitu plynu přes Ukrajinu: Co to znamená pro Rusko a EU?

Po více než čtyřiceti letech nepřerušeného toku ruského plynu přes Ukrajinu do Evropy byl 1. ledna 2025 zastaven tranzit plynu přes plynovod Urengoj–Pomary–Užhorod. Tento krok znamená konec jedné éry a přináší závažné ekonomické i geopolitické důsledky pro Rusko, Ukrajinu a Evropu. Navzdory tomu, že ani ruská invaze na Ukrajinu v roce 2022, ani následné ukrajinské protiútoky nedokázaly tranzit narušit, obě strany nebyly schopny uzavřít novou dohodu o přepravě plynu.