Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Francie chce zakázat Black Friday

Slevy, ilustrační fotografie
Slevy, ilustrační fotografie
Foto: Adam Mráček / INCORP images

Někteří francouzští zákonodárci navrhují zakázat Black Friday. Obří předvánoční slevová akce původem ze Spojených států totiž způsobuje plýtvání surovinami a nadměrnou spotřebu, stojí v dnes podaném návrhu zákona, o němž informuje agentura AP.

Uzákonění zákazu prosazovala bývalá francouzská ministryně pro životní prostředí Delphine Bathoová. Francouzský parlament návrh projedná příští měsíc. Proti se staví francouzský svaz obchodníků na internetu.

Dnes kritizovala Black Friday na rozhlasové stanici Europe 1 Elisabeth Borneová, která ve francouzské vládě odpovídá za ekologickou transformaci. Komerční akce má podle ní na svědomí "dopravní zácpy, znečištění a emise." Dodala, že by proti Black Friday nebyla, pokud by pomáhal malým francouzským prodejcům, ale nyní z něj těží hlavně velké internetové obchody.

Francouzští aktivisté za lepší klima plánují na pátek, kdy se slevová akce spustí, demonstraci. Nazvali ji Block Friday.

Black Friday se začal ve Francii prosazovat po roce 2010. Přišly s ním nejprve internetové firmy, posléze se k nim připojily i kamenné prodejny. Slevy ve Francii ale nebývají tak významné jako v USA, kde dosahují až 80 procent. Země má tradici velkých povánočních výprodejů, které také reguluje stát.

Témata:  černý pátek nákupy USA Francie slevy

Aktuálně se děje

14. července 2024 10:26

Netanjahu: Izrael zatím neví, jestli útok nepřežili velitelé Hamásu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu na sobotní tiskové konferenci řekl, že stále není jasné, zdali se armádě při sobotním útoku v Pásmu Gazy podařilo zlikvidovat dva velitele militantního hnutí Hamás. Informoval o tom server Times of Israel

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy