Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Guterres má obavy z roztříštěnosti mezinárodního společenství

António Guterres (Foto: Eskinder Debebe)
António Guterres (Foto: Eskinder Debebe)
Foto: UN

Generální tajemník OSN António Guterres vyjádřil obavy z roztříštěnosti mezinárodního společenství, přestože svět čelí "existenčním výzvám" jako je změna klimatu a hrozba umělé inteligence, které nabírají na síle. Guterres tuto myšlenku přednesl ve svém projevu na Mnichovské bezpečnostní konferenci.

Guterres zdůraznil, že i v období studené války byla světová situace podle něj méně nebezpečná, protože Spojené státy a Sovětský svaz dokázaly spolupracovat na omezení počtu jaderných zbraní, přestože byli rivalizujícími supervelmocemi.

"Nyní, v našem multipolárním světě, stále čelíme hrozbám spojeným s jadernými zbraněmi. A k tomu musíme řešit další dvě existenční výzvy: klimatickou krizi a rizika neovladatelné umělé inteligence," uvedl Guterres ve svém projevu.

Podle něj svět čelí obtížím v podnikání efektivních kroků k řešení těchto rizik, která mohou ohrozit přežití lidstva.

"V současné době vidíme, že země jednají nezávisle na sobě a bez odpovědnosti," poznamenal Guterres. Připomněl též nedostatek "silných globálních institucí".

Generální tajemník OSN zdůraznil potřebu nového celosvětového pořádku, který by byl prospěšný pro všechny. Dodal, že kdyby země plnily své závazky podle Charty OSN, každý člověk na Zemi by mohl žít v míru a důstojnosti.

Témata:  António Guterres

Související

Aktuálně se děje

11. května 2025 19:48

11. května 2025 11:34

Felix Slováček vrací úder. Takhle okomentoval odsouzení Pavla Novotného

Bouřlivák a starosta pražských Řeporyjí Pavel Novotný (44, ODS) se opět ocitl v hledáčku justice – a tentokrát možná s vážnými následky. Obvodní soud pro Prahu 5 mu ve čtvrtek vyměřil tří měsíční trest odnětí svobody za porušení podmínky, kterou si odpykával kvůli výtržnictví, podněcování k trestnému činu a nebezpečnému pronásledování. Rozsudek je zatím nepravomocný a Novotný proti němu okamžitě podal stížnost.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Polsko-Běloruská hranice

Evropské státy kvůli Rusku vystupují z Ottawské úmluvy. Aktivisté jsou na nohou

V Evropě dochází k pozoruhodnému a zároveň znepokojivému obratu v otázce mezinárodní bezpečnostní politiky. Pět států sousedících s Ruskem – Finsko, Polsko, Lotyšsko, Estonsko a Litva – oznámilo svůj záměr vystoupit z Ottawské úmluvy, která zakazuje používání protipěchotních min. Tím se tyto země odklání od jednoho z nejvýznamnějších globálních odzbrojovacích dohod posledních dekád. Rozhodnutí vyvolalo silnou kritiku ze strany lidskoprávních organizací.