Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Guterres má obavy z roztříštěnosti mezinárodního společenství

António Guterres (Foto: Eskinder Debebe)
António Guterres (Foto: Eskinder Debebe)
Foto: UN

Generální tajemník OSN António Guterres vyjádřil obavy z roztříštěnosti mezinárodního společenství, přestože svět čelí "existenčním výzvám" jako je změna klimatu a hrozba umělé inteligence, které nabírají na síle. Guterres tuto myšlenku přednesl ve svém projevu na Mnichovské bezpečnostní konferenci.

Guterres zdůraznil, že i v období studené války byla světová situace podle něj méně nebezpečná, protože Spojené státy a Sovětský svaz dokázaly spolupracovat na omezení počtu jaderných zbraní, přestože byli rivalizujícími supervelmocemi.

"Nyní, v našem multipolárním světě, stále čelíme hrozbám spojeným s jadernými zbraněmi. A k tomu musíme řešit další dvě existenční výzvy: klimatickou krizi a rizika neovladatelné umělé inteligence," uvedl Guterres ve svém projevu.

Podle něj svět čelí obtížím v podnikání efektivních kroků k řešení těchto rizik, která mohou ohrozit přežití lidstva.

"V současné době vidíme, že země jednají nezávisle na sobě a bez odpovědnosti," poznamenal Guterres. Připomněl též nedostatek "silných globálních institucí".

Generální tajemník OSN zdůraznil potřebu nového celosvětového pořádku, který by byl prospěšný pro všechny. Dodal, že kdyby země plnily své závazky podle Charty OSN, každý člověk na Zemi by mohl žít v míru a důstojnosti.

Témata:  António Guterres OSN

Aktuálně se děje

21. dubna 2024 7:08

Senát peníze pro Ukrajinu odhlasuje 23. dubna. Schumer: Buďte si jisti, že Amerika pomůže

Senát, tedy horní komora amerického Kongresu, se připravuje dokončit proces schvalování pomoci Ukrajině, Izraeli a Tchaj-wanu. Hlasování je naplánováno na úterý 23. dubna, uvedl vůdce senátní většiny Chuck Schumer.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy