reklama

"Dnes jsme byli svědky, jak 50 000 obyvatel odchází ze severního Pásma Gazy na jih. Tito lidé opouštějí oblast, protože si uvědomují, že Hamás ztratil kontrolu nad severní částí," uvedl Hagari v televizním vystoupení. Dodal, že Hamás nadále ztrácí kontrolu i nad dalšími částmi severního Pásma Gazy.

Hagari také opakoval, že z jejich strany nebude vyhlášeno příměří. Zdůraznil, že izraelská armáda provádí "koordinovaná humanitární okna" v určených časech, aby umožnila civilním obyvatelům bezpečný odchod na jih. Hagari zdůraznil, že jejich boj není proti obyvatelům Gazy, ale proti Hamásu.

Mluvčí armády také aktualizoval počet potvrzených rukojmí, které byly odvlečeny ozbrojenci Hamásu do Pásma Gazy po brutálním útoku z 7. října. Nové číslo uvádí 239 potvrzených rukojmích z předchozího počtu 240. Nicméně upozornil, že toto číslo není konečné, protože armáda stále prověřuje nové informace, včetně identifikace těl pohřešovaných osob.

Během izraelského bombardování Pásma Gazy zahynulo podle resortu zdravotnictví 9227 lidí, dalších 32 000 lidí bylo zraněno. Izrael po útoku Hamásu dne 7. října eviduje nejméně 1400 mrtvých a více než 3000 zraněných. Izraelské obranné síly také uvedly, že Hamás drží více než 230 rukojmích.

Počet mrtvých tak na obou stranách konfliktu dosahuje podle dostupných a neověřených údajů 10 000, zraněno je nejméně 35 000 lidí. OSN uvedla, že od zahájení bombardování Izraele bylo vysídleno více než 600 000 obyvatel Pásma Gazy.