Ve zprávě hodnotící národní bezpečnost finská kontrarozvědka rovněž uvedla, že se Rusové poslední dobou obrátili zejména do kyberprostoru nebo se snaží získat informace například od cizinců žijících v Rusku. Původně fungující zdroje informací na Západě totiž už nyní tolik nefungují.

"Hlavní způsob shromažďování informací, který ruské zpravodajské služby tradičně používaly, byl prostřednictvím lidí-zpravodajců, nicméně pod diplomatickým krytím," uvedla zpravodajská služba SUPO. "Od doby, co Rusko zahájilo válku na Ukrajině, je to ale mnohem složitější, protože mnoho ruských diplomatů bylo ze Západu vyhoštěno," cituje organizaci agentura AP.

Ruské bezpečnostní a zpravodajské služby se podle Finů stále více zaměřují na cizince, kteří v Rusku žijí nebo tuto zemi navštívili. Zdrojem zpravodajských informací jsou i Rusové pracující na Západě, kteří odjeli zpět na návštěvu své rodné země.

Finsko společně se Švédskem požádalo o členství v NATO letos v květnu. S Ruskem sdílí pozemní hranici dlouhou asi 1340 kilometrů, což je nejvíce ze členských zemí Evropské unie.