Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Helsinky: Členství v NATO učiní z Finska zajímavější cíl pro ruské zpravodajce

Finsko, ilustrační fotografie.
Finsko, ilustrační fotografie.
Foto: Pixabay

Budoucí členství Finska v Severoatlantické alianci učiní z této severské země mnohem zajímavější cíl pro ruské zpravodajské služby. Informovala o tom dnes ve své zprávě Finská bezpečnostní a zpravodajská služba, známá pod zkratkou SUPO. Moskva se podle ní bude snažit získat prostřednictvím svého souseda zpravodajské informace související s NATO.

Ve zprávě hodnotící národní bezpečnost finská kontrarozvědka rovněž uvedla, že se Rusové poslední dobou obrátili zejména do kyberprostoru nebo se snaží získat informace například od cizinců žijících v Rusku. Původně fungující zdroje informací na Západě totiž už nyní tolik nefungují.

"Hlavní způsob shromažďování informací, který ruské zpravodajské služby tradičně používaly, byl prostřednictvím lidí-zpravodajců, nicméně pod diplomatickým krytím," uvedla zpravodajská služba SUPO. "Od doby, co Rusko zahájilo válku na Ukrajině, je to ale mnohem složitější, protože mnoho ruských diplomatů bylo ze Západu vyhoštěno," cituje organizaci agentura AP.

Ruské bezpečnostní a zpravodajské služby se podle Finů stále více zaměřují na cizince, kteří v Rusku žijí nebo tuto zemi navštívili. Zdrojem zpravodajských informací jsou i Rusové pracující na Západě, kteří odjeli zpět na návštěvu své rodné země.

Finsko společně se Švédskem požádalo o členství v NATO letos v květnu. S Ruskem sdílí pozemní hranici dlouhou asi 1340 kilometrů, což je nejvíce ze členských zemí Evropské unie.

Témata:  Finsko Rusko NATO (Severoatlantická aliance)

Související

Aktuálně se děje

10. května 2025 16:41

Může umělá inteligence ohrozit lidstvo? Vědec z MIT odpověděl na ožehavou otázku

Technologické firmy vyvíjející umělou inteligenci by měly přijmout stejný přístup k posuzování rizik, jaký před 80 lety uplatnili vědci před prvním testem atomové bomby. S tímto varováním přichází známý zastánce bezpečnosti AI Max Tegmark, který tvrdí, že bez důkladných výpočtů hrozí, že extrémně vyspělá umělá inteligence (tzv. Artificial Super Intelligence, ASI) se vymkne kontrole a ohrozí samotnou existenci lidstva.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

raketový systém Patriot

Rakety Patriot jsou pro Ukrajinu klíčové. Proč nedokáže vyrobit vlastní náhradu?

Ukrajinská města v posledních týdnech čelila smršti ruských balistických útoků, které si vyžádaly desítky civilních obětí. Útočné rakety Iskander s klastrovými hlavicemi zabíjely v Sumách i v Kryvém Rihu, v Kyjevě se podařilo část střel zneškodnit, přesto čtyři zasáhly cíl – zemřelo 12 lidí a téměř 90 jich bylo zraněno. Ukrajinská protivzdušná obrana, dříve považovaná za jednu z nejlepších v Evropě, naráží na limity. Důvod? Nedostatek moderních systémů typu Patriot, jejichž efektivitu Ukrajina nedokáže domácími silami nahradit.