Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Indie má už skoro 300.000 obětí covidu-19, počty nakažených ale klesají

Indie, ilustrační foto
Indie, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Pandemie covidu-19 si už v Indii vyžádala skoro 300.000 obětí, tempo šíření nákazy ale dál mírně zpomaluje. Zatímco ještě počátkem května denně přibývalo přes 400.000 lidí nakažených koronavirem, nyní se bilance celý týden drží pod hranicí 300.000. Za poslední den v Indii přibylo zhruba 240.000 infikovaných a 3741 úmrtí, uvedla dnes agentura Reuters.

Odborníci sice upozorňují, že data o nakažených i zemřelých jsou velice podhodnocená a reálné počty tedy několikanásobně vyšší, zároveň ale uvádějí, že rychlost šíření koronaviru nejspíš konečně zpomaluje, uvedla agentura AP.

Novým strašákem by se ale podle nich mohla stát mukormykóza, závažné plísňové onemocnění, které se mezi lidmi začalo zřejmě kvůli oslabené imunitě nebo v důsledku léčby covidu-19 steroidy hojněji objevovat.

Ministr pro chemikálie a hnojiva Sadananda Govda v sobotu řekl, že případů mukormykózy už lékaři registrují přes 9000 a že dochází zásoby amphotericinu, kterým se infekce léčí. Ministerstvo zdravotnictví ve čtvrtek zvýšený výskyt mukormykózy označilo za epidemii a nařídilo zdravotnickým zařízením, aby sbírala údaje o pacientech s tímto onemocněním. Podle AP místní úřady odhadují, že kvůli mukormykóze už zemřelo nejméně 250 lidí.

"Dříve jsem každý rok narazil na několik případů, ale nynější počty nemocných jsou děsivé," řekl AP Ambriš Mital, šéf oddělení endokrinologie v řetězci soukromých nemocnic Max Healthcare. "Je to další výzva a zatím to vypadá dost neradostně," dodal.

Mukormykóza, lidově nazývaná "černá plíseň" podle toho, že jedním z jejích projevů je zčernání kolem nosu, je závažné plísňové onemocnění. Působí rozmazané nebo dvojité vidění, bolesti na hrudi, dýchací obtíže a vykašlávání krve, napadá zejména dutiny, plíce a mozek. Kvůli napadení tkání v oblasti obličeje někdy lidé přijdou o nos a lékaři v některých případech musí chirurgicky odstranit oko, aby infekci zabránili v tom, aby napadla mozek.

V Indii, která má přes 1,3 miliardy obyvatel, se od začátku pandemie nákaza koronavirem prokázala u 26,5 milionu osob, což je druhý nejvyšší počet na světě po Spojených státech. Počet úmrtí zřejmě už v pondělí překoná hranici 300.000, což je nejvíce na světě po USA a Brazílii.

Témata:  Indie koronavirus (coronavirus) COVID-19

Související

Aktuálně se děje

23. listopadu 2024 12:53

Počasí: Hrozí ledovka a může být silná, varují meteorologové

Zimní počasí má sice v následujících hodinách opět ustoupit podzimu, ale ještě v noci a zítra může dělat potíže. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) vydal výstrahu před ledovkou. Může jít o vrstvu až dvou milimetrů. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy