reklama

Odborníci sice upozorňují, že data o nakažených i zemřelých jsou velice podhodnocená a reálné počty tedy několikanásobně vyšší, zároveň ale uvádějí, že rychlost šíření koronaviru nejspíš konečně zpomaluje, uvedla agentura AP.

Novým strašákem by se ale podle nich mohla stát mukormykóza, závažné plísňové onemocnění, které se mezi lidmi začalo zřejmě kvůli oslabené imunitě nebo v důsledku léčby covidu-19 steroidy hojněji objevovat.

Ministr pro chemikálie a hnojiva Sadananda Govda v sobotu řekl, že případů mukormykózy už lékaři registrují přes 9000 a že dochází zásoby amphotericinu, kterým se infekce léčí. Ministerstvo zdravotnictví ve čtvrtek zvýšený výskyt mukormykózy označilo za epidemii a nařídilo zdravotnickým zařízením, aby sbírala údaje o pacientech s tímto onemocněním. Podle AP místní úřady odhadují, že kvůli mukormykóze už zemřelo nejméně 250 lidí.

"Dříve jsem každý rok narazil na několik případů, ale nynější počty nemocných jsou děsivé," řekl AP Ambriš Mital, šéf oddělení endokrinologie v řetězci soukromých nemocnic Max Healthcare. "Je to další výzva a zatím to vypadá dost neradostně," dodal.

Mukormykóza, lidově nazývaná "černá plíseň" podle toho, že jedním z jejích projevů je zčernání kolem nosu, je závažné plísňové onemocnění. Působí rozmazané nebo dvojité vidění, bolesti na hrudi, dýchací obtíže a vykašlávání krve, napadá zejména dutiny, plíce a mozek. Kvůli napadení tkání v oblasti obličeje někdy lidé přijdou o nos a lékaři v některých případech musí chirurgicky odstranit oko, aby infekci zabránili v tom, aby napadla mozek.

V Indii, která má přes 1,3 miliardy obyvatel, se od začátku pandemie nákaza koronavirem prokázala u 26,5 milionu osob, což je druhý nejvyšší počet na světě po Spojených státech. Počet úmrtí zřejmě už v pondělí překoná hranici 300.000, což je nejvíce na světě po USA a Brazílii.

reklama