Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Indie příští rok předstihne Čínu na pozici nejlidnatější země

Šanghaj
Šanghaj
Foto: Pixabay

Indie předstihne v roce 2023 Čínu na pozici nejlidnatější země světa, informuje dnešní zpráva Organizace spojených národů. Oba asijské státy letos evidují více než 1,4 miliardy obyvatel. Zpráva zároveň varuje, že vysoká porodnost nejspíše ohrozí hospodářský růst, uvádí agentura Reuters.

Světová populace, která k 15. listopadu tohoto roku podle odhadů překročí hranici osmi miliard lidí, by mohla v roce 2030 dosáhnout 8,5 miliard. Podle odhadů by počet lidí na planetě mohl v roce 2100 vystoupat na 10,4 miliardy, protože úmrtnost se zpomaluje, uvádí zpráva zveřejněná u příležitosti Světového dne populace.

Podle sčítání lidu, které se v Indii provádí jednou za deset let, činil v roce 2011 počet obyvatel země 1,21 miliardy. Vláda sčítání lidu v roce 2021 odložila kvůli pandemii covidu-19. Podle odhadů OSN nicméně rostla světová populace nejpomaleji od roku 1950, v roce 2020 klesl růst pod jedno procento.

Průměrná porodnost světové populace v roce 2021 činila 2,3 porodu na jednu ženu za život, přičemž v roce 1950 se pohybovala přibližně okolo pěti porodů na ženu. Předpokládá se, že do roku 2050 klesne celosvětová na 2,1 porodu.

"Rostoucí populace zároveň připomíná společnou odpovědnost lidí za péči o planetu a vede k zamyšlení nad tím, v čem stále ještě neplníme své závazky vůči sobě navzájem," uvedl v prohlášení generální tajemník OSN António Guterres.

Celosvětová střední délka života navíc v roce 2021 klesla především v důsledku pandemie covidu-19 na 71 let ze 72,8 roku, jež byla vypočítána v roce 2019.

Více než polovina předpokládaného nárůstu světové populace se podle OSN, alespoň do roku 2050, bude soustředit v osmi zemích: v Kongu, Egyptě, Etiopii, Indii, Nigérii, Pákistánu, na Filipínách a v Tanzanii. Očekává se, že země subsaharské Afriky se budou podílet na předpokládaném nárůstu více než polovinou.

Počet obyvatel se podle odhadů v 61 zemích světa mezi lety 2022 a 2050 sníží o jedno procento nebo více v důsledku poklesu porodnosti.

Témata:  lidé Indie Čína

Související

Aktuálně se děje

28. března 2025 17:51

28. března 2025 11:16

Meghan Markle na nože s Gwyneth Paltrow? Herečka promluvila otevřeně o vévodkyni

Meghan Markle a Gwyneth Paltrow se rozhodly vyvrátit fámy o možném sporu mezi nimi. Po spuštění Meghaniny nové lifestylové značky se začaly šířit spekulace o napětí mezi oběma, což Paltrowová razantně odmítla na svém Instagramu, kde ujistila veřejnost, že jejich vztah je v naprostém pořádku.

Zdroj: Pavlína Hermannová

Další zprávy

Zemětřesení v Myanmaru

Mimořádná zpráva

Myanmarem otřásla dvě masivní zemětřesení. Internetem kolují děsivá videa řítících se budov

Centrální část Myanmaru zasáhlo v pátek ráno (odpoledne místního času) silné zemětřesení o síle 7,7 stupně následované po 12 minutách otřesem o síle 6,4 stupně, uvedla americká geologická služba USGS. Otřesy byly zaznamenány přibližně 16 kilometrů severozápadně od města Sagaing kolem 12:50 místního času, uvedl server CNN. Zemětřesení bylo tak masivní, že ničilo budovy i v sousedním Thajsku a otřesy lidé pocítili i v Číně. Bangkog a Myanmar už evidují první mrtvé a zraněné a předpokládá se, že jejich počet bude strmě narůstat. O českých obětech zatím informace nejsou. Myanmarská vojenská junta následně vyhlásila nouzový stav ve velké části centrálního Myanmaru. Podle posledních informací se už počet mrtvých počítá ve stovkách.