Izraelská armáda hodlá v Pásmu Gazy zůstat i po konci bojů, které mohou podle mediálních zpráv trvat až rok. V sobotu to řekl izraelský premiér Benjamin Netanjahu, který odmítá bezprostřední návrat palestinské vlády nad územím ihned po konci konfliktu. V Gaze mezitím pokračují tvrdé boje v blízkosti nemocnice Shifa.
Netanjahu se na sobotní tiskové konferenci obrátil na Američany, aby se připojili k výzvám ke zničení Hamásu, který podle něj představuje nebezpečí i pro ně. "Naše válka je i vaše. Izrael potřebuje vyhrát pro sebe a pro svět," zdůraznil premiér podle Times of Israel s tím, že mezinárodní tlak ani falešná obvinění neovlivní nynější postup Tel Avivu.
Izraelská armáda podle Netanjahua zůstane v Gaze tak dlouho, jak to jen bude nutné, aby bránila teroristickým útokům z enklávy na Izrael. "Hamás bude demilitarizován, už tu nebude žádná další hrozba z Pásma Gazy. Abychom si byli jistí, IDF bude kontrolovat Gazu, aby zabránila teroru," prohlásil. Naznačil také, že Izrael bude proti návratu palestinské vlády nad Gazou okamžitě po konci války, což si přitom podle některých zpráv přeje Washington.
Premier také reagoval na sobotní setkání muslimských lídrů v saúdskoarabském hlavním městě Rijádu. Státníky vyzval, aby zaujaly stanovisko proti Hamásu. Dodal, že teroristická skupina přinesla Pásmu Gazy jen katastrofu, krveprolití a chudobu.
Tvrdé boje pokračují zejména v blízkosti nemocnice Shifa, kde se má podle izraelských zjištění nacházet hlavní velitelství Hamásu. Podle Palestinců na místě operují izraelské speciální jednotky. Izraelská armáda má dnes podle dostupných informací pomoci s přesunem dětských pacientů do bezpečnějšího zdravotnického zařízení.
IDF také vzkázala, že i v neděli jsou naplánovány humanitární přestávky, při nichž se zastaví palba na severu enklávy. Palestinští obyvatelé by jich podle mluvčího armády měli využít k evakuaci po stanovených bezpečných cestách na jih Pásma Gazy.
Izraelská armáda očekává, že boje v Gaze mohou trvat až rok, informovala v pátek stanice Channel 12. Podle její zprávy nejsou vojenští velitelé pod tlakem, aby s operací spěchali. Cílem je dosažení čtvrté fáze války, kdy by mělo dojít k instalaci nové vlády v Pásmu bez Hamásu a podpory Íránu.
Podle izraelských ozbrojených sil bylo od začátku konfliktu v sobotu 7. října zasaženo zhruba 15 tisíc cílů patřících teroristickým skupinám. Zároveň bylo zabaveno asi šest tisíc zbraní, včetně raket, protitankových střel, protiletadlových střel či bomb. Pozemní, letecké i námořní síly pokračují v úderech.
Během izraelského bombardování Pásma Gazy zahynulo podle místních úřadů, které ovládá Hamás, více než 11 000 lidí, dalších 32 000 lidí bylo zraněno. Izrael po útoku teroristů dne 7. října eviduje nejméně 1400 mrtvých a více než 3000 zraněných. Izraelské obranné síly také uvedly, že Hamás drží více než 230 rukojmích.
Počet mrtvých tak na obou stranách konfliktu dosahuje podle dostupných a neověřených údajů nejméně 12 400, zraněno je nejméně 35 000 lidí. OSN uvedla, že od zahájení bombardování Izraele bylo vysídleno více než 600 000 obyvatel Pásma Gazy.
Témata: Benjamin Netanjahu, Izrael, Izraelská armáda, HAMÁS, Gaza (palestinské město v Pásmu Gazy)
Související
3. října 2024 15:59
2. října 2024 11:35
29. září 2024 8:22
18. září 2024 14:47
3. září 2024 21:32
26. srpna 2024 8:21