reklama

"Žádná země nemůže tuto krizi zvládnout izolovaně a sama," nechala se podle agentury DPA slyšet dlouholetá šéfka německé vlády, podle níž se ukázalo, že řada zemí, včetně Německa, v první fázi na pandemii covidu-19 reagovala spíše nacionálně než evropsky. Podle pětašedesátileté političky to bylo nerozumné.

Spolková republika po propuknutí nákazy na evropském kontinentu dočasně zakázala vývoz ochranného zdravotnického materiálu a stejně jako řada dalších zemí výrazně omezila cestování přes své hranice, i když tento krok podle kritiků nic nepřinesl.

Merkelová se v projevu před poslanci znovu vrátila také k vnitroněmeckým opatřením, když poznamenala, že byla nevyhnutelná. Zároveň ale řekla, že důležité byly i hlasy kritizující omezení některých základních práv a svobod. "Demokratická společnost, v níž se nikdo neozve, když někdo šahá na demokratická základní práva, by žádnou takovou nebyla," podotkla.

V další části svého vystoupení vyjádřila přesvědčení, že Evropská unie, které bude Německo předsedat ve druhé polovině roku, musí hrát výraznější mezinárodní roli. "Právě v této době potřebuje svět silný hlas Evropy v otázce ochrany lidské důstojnosti, demokracie a svobody," zdůraznila.

Konkrétně se chce Berlín v dalším půlroce soustředit hlavně na vztahy s Afrikou a Čínou, k níž podle Merkelové musí Evropská unie mluvit jedním hlasem, aby mohla vůči tomuto strategickému partnerovi prosazovat své hodnoty a zájmy.

Za další prioritu německého předsednictví označila pokrok při vyjednávání o klimatické neutralitě EU, tedy stavu, v němž státy unie nebudou produkovat více emisí skleníkových plynů, než kolik jich jsou schopny jinými opatřeními kompenzovat.

reklama