Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Jak probíhá nemoc covid-19 u dětí? Vědci zveřejnili novou studii

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixmac

Průběh koronavirové nákazy u většiny dětí v Evropě je pouze mírný, úmrtí jsou velmi vzácná. Významná část infikovaných dětí ale potřebuje intenzivní lékařskou péči.

Vyplývá to z vědecké studie, kterou zveřejnil odborný časopis zaměřený na lékařskou vědu The Lancet a na níž upozornila stanice BBC.

Výzkumníci vedení týmem z londýnské nemocnice Great Ormond Street zkoumali 582 dětí z 25 evropských zemí ve věku od tří dnů do 18 let. Všechny byly pozitivně testovány v dubnu, tedy na vrcholu koronavirové pandemie v Evropě. Čtvrtina z nich měla skryté lékařské potíže.

Příznaky nemoci covid-19 u dětí jsou podle autorů studie obecně mírné a část dětí pozitivně testovaných na koronavirus (16 procent) dokonce neměla žádné - test podstoupily kvůli tomu, že se dostaly do kontaktu s nakaženým. Více než polovina ze zkoumaných dětí byla přijata do nemocnice a osm procent potřebovalo intenzivní zdravotní péči.

Z téměř 600 dětí zahrnutých do studie zemřely čtyři, což je 0,69 procenta. Dvě z nich měly jiné zdravotní potíže a ani jedno nebylo mladší deseti let. Výzkumníci připomínají, že skutečná úmrtnost bude ale "podstatně nižší", neboť velká část nakažených dětí s mírnými příznaky patrně vůbec nebyla testována.

Příznaky koronavirového onemocnění u dětí byly nejčastěji horečka (65 procent), zánět horních cest dýchacích (54 procent), zápal plic (25 procent) a zažívací potíže (22 procent).

Podle lékařů, kteří se na tvorbě studie podíleli, jsou její závěry "uklidňující". Podle nich je ale třeba pokračovat ve výzkumu ohledně nejlepšího možného způsobu léčby u dětí s těžkým průběhem nemoci.

"Významný počet dětí s těžkým průběhem nemoci potřebuje intenzivní lékařskou péči, což by se mělo brát v potaz při plánování a stanovování priorit ohledně výdajů na zdravotnictví v dalším průběhu pandemie," upozorňuje Marc Tebruegge z Institutu pro zdraví dětí nemocnice Great Ormond Street.

Děti, které se kromě covidu-19 nakazí jiným respiračním onemocněním, mají větší pravděpodobnost, že budou potřebovat intenzivní léčbu. "To by mohlo mít důležité dopady v nadcházejícím zimní období, kde budou nachlazení a chřipka častějším jevem," řekla Begoña Santiagová-Garcíaová z univerzitní nemocnice Gregoria Maraňóna v Madridu.

Témata:  koronavirus (coronavirus) COVID-19 děti nemoc zdraví Velká Británie vědci

Související

Aktuálně se děje

30. března 2025 17:21

Zvládla by se Evropa postavit Rusku? Nová analýza ukazuje sílu obou stran

Evropa nemůže ruskou hrozbu podceňovat, ale měla by si uvědomit svou reálnou sílu. Podle analýzy německého magazínu Der Spiegel disponují evropské členské státy NATO dostatkem zbraní i vojáků, aby mohly čelit Rusko. Největší neznámou je bojová připravenost. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy

Marine Le Pen

Le Penová si u soudu vyslechla trest: Čtyři roky vězení, milionové pokuty, konec kanditatury

V Paříži padl rozsudek, který může zásadně změnit politickou budoucnost Francie. Marine Le Pen, klíčová postava krajní pravice a lídryně strany Národní sdružení (RN), byla shledána vinnou ze zpronevěry finančních prostředků Evropské unie. Soud jí vyměřil pětiletý zákaz výkonu veřejné funkce, čtyřletý trest odnětí svobody, z toho dva roky podmíněně s domácím vězením, a pokutu ve výši 100 000 eur (cca 2,5 milionu korun). Verdikt je pro Le Pen drtivou ranou, neboť byla favoritkou prezidentských voleb v roce 2027.