Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

K udržení vědců v EU by se měly podle eurokomisařky propojit finance víc fondů

Vědci
Vědci
Foto: Pixabay

Evropská unie musí vědcům zajistit dobré podmínky, aby zůstávali v Evropě a neodcházeli jinam. Využít a propojit by kvůli tomu měla financování z více programů a fondů. Novinářům to dnes při neformálním zasedání Rady EU pro konkurenceschopnost ve výzkumu řekla eurokomisařka pro inovace, výzkum, kulturu a vzdělávání Marija Gabrielová. Podle českého ministra školství Vladimíra Balaše (STAN) je třeba usilovat i o to, aby naopak do Evropy směřovali vědci ze zámoří.

Evropská komise dlouhodobě poukazuje na to, že EU v celosvětovém souboji o získání talentů a mozků prohrává. Výzkumní a akademičtí pracovníci se stěhují do USA. Podle Gabrielové je proto potřeba propojit investice do vědy, aby se pro výzkumníky v Evropě zlepšily podmínky a vědci neodcházeli jinam. Zmínila finanční program Horizont Evropa, unijní fondy i plán obnovy. Důležitá je podle ní také spolupráce se soukromým sektorem. Jako příklad toho, jak dobře může výzkum fungovat, zmínila excelentní laserové centrum ELI Beamlines v Dolních Břežanech u Prahy.

Podle Balaše by k tomu, aby vědci neměli důvod odcházet do zahraničí, mělo vést právě budování excelentních výzkumných center. "Podmínky, které budou tady vědecké i materiální, tak by měly být na takové úrovni, abychom spíše naopak dokázali přitáhnout vědce odjinud, možná i ze Spojených států. Není to jen otázka peněz, ale i zajímavosti projektů," řekl. Dodal, že zároveň je důležité, aby byly projekty udržitelné.

V evropském programu Horizont na podporu vědy a výzkumu je podle Gabrielové 95,5 miliardy eur (zhruba 2,3 bilionu Kč) na období let 2020 až 2027. Jde podle ní o největší program pro investice ve výzkumu na světě. Jeho rozpočet se proti programu z let 2014 až 2020 zvýšil o 30 procent. Gabrielová dnes poukázala na to, že financování a propojení ve výzkumu se ukázalo jako podstatné i při koronavirové epidemii. "Bez investic do výzkumu by nebylo možné mít vakcínu do deseti měsíců," podotkla.

Nutné je podle ní pokračovat také v podpoře inovativních řešení. Připomněla novou strategii pro inovace, kterou Evropská komise schválila začátkem července. Dokument označila za "silný signál" pro start-upy, tedy začínající a rychle se rozvíjející firmy na technologické inovace. V EU je těchto podniků mnohem méně než v USA a v Číně.

Strategie počítá se zjednodušením přístupu na burzu či vznikem regionálních inovačních vallyes, tedy inovačních parků. Snaha je přilákat a udržet talenty v Evropě. Počítá se i s podporou žen jako inovátorek. Do projektů by mělo putovat minimálně deset miliard eur (asi 245 miliard Kč). Využít se má pak také program Horizont. Strategie má podle eurokomisařky přispět k inovativním řešením kvůli změnám klimatu, v energiích, dopravě či s umělou inteligencí.

Témata:  vědci EU

Související

Aktuálně se děje

24. července 2025 16:22

Drsné pozadí vztahu Bena Afflecka: Gwyneth Paltrow prozradila, co se dělo v posteli

Herečka Gwyneth Paltrow (52) se znovu dostává do centra pozornosti, tentokrát kvůli pikantním odhalením v nové biografii Gwyneth: The Biography od autorky Amy Odellové. Kniha, která vyjde 29. července, přináší řadu nečekaných podrobností o jejím intimním životě – včetně její někdejší vášnivé romance s hercem Benem Affleckem (52).

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Donald Trump

Komentář

Trump ve snaze porazit Čínu obětuje i ty nejbližší spojence. Role USA jako morální autority končí

Není to Rusko, Írán ani Evropská unie, co dnes budí amerického prezidenta Donalda Trumpa ze spaní. Skutečným geopolitickým soupeřem, který určuje jeho zahraničněpolitickou agendu, je Čína. Peking se v posledních letech stal nejen konkurentem, ale v řadě oblastí již i přímým rivalem, který Spojené státy dohání – a v některých směrech dokonce jasně překonává.